144 Na deze weinige technologische opmerkingen, meenen wij te kunnen overgaan tot het papieronderzoek. Dit omvat: de absolute stevigheid; de tegenstand tegen kreukelen en wrijven; de bepaling der dikte; de bepaling van het aschgehalte; het microscopisch onderzoek; het onderzoek op houtslijp; het onderzoek der gebruikte lijmsoort; en het onderzoek van- de lijmvastheid. De absolute stevigheid van het papier is eene eigenschap, die wel dient te worden onderscheiden van de blijvende vastheid. Wordt het onderzoek naar de absolute stevigheid ingesteld on middellijk na de levering door den fabrikant, en daarbij ook onmid dellijk, althans niet al te lang na de fabrikatie, dan zouden wij het ook kunnen noemen een onderzoek naar de aanvangssterkte; tegen over die aanvangssterkte staat dan, de blijvende vastheid. x) Omtrent de absolute stevigheid zijn wij ingelicht op het oogen- blik dat bekend wordt, bij welke trekkracht of belasting een papierstrook van bepaalde lengte en breedte scheurt en hoeveel procent het weefsel kan worden uitgerekt, alvorens dat lot het ter beproeving aangeboden papier treft. De trekkracht of breukbelasting in kilogrammen wordt omgerekend in scheurlengte in meters. Onder scheurlengte of breeklengte wordt verstaan de lengte in meters van een vrij opgehangen, willekeurig doch gelijkmatig breede papierstrook, op het oogenblik dat zij door haar eigen gewicht afbreekt. Naarmate het papier steviger van samenstelling is, is deze lengte grooter. Zij wordt gevonden door te berekenen, hoe lang een strook van de bij de proefneming gebezigde breedte behoort te wezen, om zooveel te wegen, als de gevonden breukbelasting aangeeft. Dr. M. Greshoff, onder-directeur scheikundige van het koloniaal museum te Haarlem, teekent hierover aan op pag. 25 zijner geciteerde verhandeling: »Ecne zwakke zijde van het physisch onderzoek schijnt mij nog, dat men alleen de initiale sterkte van het papier leert kennen, en niet de blijvende vastheid hierin zou echter wel experimenteel te voorzien zijn".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 144