146 Papier is een zeer hygroscopisehe zelfstandigheid, rekening hou dende met deze eigenschap wordt aan het ambtelijk proefstation te Gharlottenburg bij een vochtigheidsgraad van 65°/o geopereerd. In het laboratorium zijn in glazen kasten, die desgevorderd door middel van bevochtigd vloeipapier op een vochtigheidstoestand van 65°/o worden gebracht, de werktuigen opgesteld waarmede de onderzoekingen plaats vinden. Wijst de procent-hygrometer van Th. Usteri-Reinacher in het onderzoekingslokaal een hooger bedrag dan 65°/o aan, dan worden de proefnemingen uitgesteld. Het physisch onderzoek komt bij sommige der hiervoor gebezigde werktuigen neer op het nemen van een krachtproef, niet ongelijk aan die, waartoe wij door de ons bekende automaten worden aangezocht, en die daarop berust, dat een stalen veer zich verlengt, naarmate aan het eene vrije uiteinde met grooter kracht getrokken wordt. Het oudste op wetenschappelijken grondslag gebouwde apparaat is van Hartig-Reusch, het instrument geeft het verloop van het langzaam uit elkander scheuren der papiervezels door een kromme lijn weer. Deze eigenschap is zeer gewichtig, wijl het-verkregen „diagram", als overtuigingsstuk kan worden overgelegd, en omdat alle storingen in het werktuig uit het beloop der kromme lijn blijken; minder toe te juichen is echter de vrij omslachtige behandeling van het apparaat. Met behoud van het beginsel der zelfregistratie heeft Oskar Leaner uit Dresden een eenvoudiger en tegelijkertijd degelijker toestel samengesteld. Zijn zelfregistreerende papieronderzoeker is ingericht en werkt als volgt: de papierstrook wordt gebracht tusschen twee klemmen, waarvan de eene zich bevindt aan het einde van het voetstuk, waarop de bewegende deelen van het instrument rusten, de andere verbonden is met een wagen, waaraan eene in de lengterichting van het instrument voor- en achterwaartsche beweging kan worden medegedeeld. Aan den wagen is, in de lengterichting van het werktuig, eene om hare lengteas draaibare teekenwals gekoppeld, waarop een teekenstift automatisch werkt,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 146