147 Het apparaat wordt in beweging gebracht door een op een schroef- spil bevestigd handrad, welks omwenteling een spiraalveer spant. Bedoelde schroefspil en spiraalveer liggen, even als de andere deelen, in de lengterichting van het toestel. Het instrument geeft dus in volgorde als voornaamste onder- deelen van links naar rechts te aanschouwen, „binnen het voetstuk" een papierklem, een papierklem verbonden met een wagen, een teekenrol, een spiraalveer en een schroefspil, „buiten het voetstuk" een handrad. De door draaiing van het handrad veroorzaakte spanning in de spiraalveer, plant zich door de as van de teekenrol over op den wagen en bijgevolg ook op cle proefstrook, die rekt, en rekt, tot zij ten slotte afscheurt. De verplaatsing van teekenrol en teekenstift ten opzichte van elkander, heeft plaats in de richting der lengteas van het instrument, daarbij geeft de verschuiving van den wagen aan de teekenrol een draaiende beweging, op de wals wordt dus door de teekenstift een kromme lijn gegrift, waarvan de ordinaat overeenkomt met de stevigheid en de abscis met de rekking der proefstrook. Wijl de teekenrol verstelbaar is, kunnen verscheidene diagrammen naast elkander worden geteekend. Op het oogenblik dat de proefstrook afscheurt staat het werk tuig automatisch stil. Is het verlangde aantal diagrammen verkregen, dan brengt men op de rol met behulp der teekenstift, de in de lengterichting van het instrument gelegen abscisas over, die voor alle diagrammen dezelfde is. Stevigheid en rekking worden in getallenwaarden gevonden door middel eener glasplaat, waarop de schalen voor beide eigenschappen zijn gegraveerd. Door verschuiving dezer plaat langs de abscisas, legt diagram na diagram het geheim zijner beteekenis bloot. De inrichting der glasplaat is zeer eenvoudig, de abscisas komt tusschen twee op de glasplaat evenwijdig aangebrachte lijnen, waarop een loodlijn staat, te liggen; het voetpunt der loodlijn is het nulpunt van het assenstelsel. Een tweede meer samengesteld werktuig waaraan wij eenige aandacht willen schenken, is de papieronderzoeker van Wendler,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 147