148 die stevigheid en rekking rechtstreeks in absolute waarden geeft, waardoor afleiding of omrekening overbodig is. Men denke zich als voetstuk twee metalen blokken, waarop een enkelvoudig stel rails, waarover een wagen loopt, rust. Voorts van rechts naar links: een buiten het voetstuk gelegen tandrad voor het aanbrengen der beweegkracht, bevestigd op een schroefspil, die de beweging overbrengt. Aan deze schroefspil, onbeweeglijk verbonden, een over de rails glijdend dwarsstuk, waarvan de klem om de papierstrook te grijpen en dé wijzer voor het aflezen van den rekkingscoëfficient, de voor naamste onderdeden zijn. Op het bovenvlak der naar ons toe gelegen rail ligt de rekkings- schaal, die verbonden is met den wijzer der schaal, waarop de breukbelasting in kilogrammen wordt afgelezen, welke laatste schaal aan het zijvlak der rail verstelbaar is bevestigd. Als bij het apparaat van Leun er is rechts van den wagen de tweede papierklem aangebracht, links de spiraalveer, die zoodanig aan het linkereind van den papieronderzoeker is gekoppeld, dat zij op het oogenblik dat de papierstrook scheurt, door twee gediffe rentieerde, op een getande stang werkende pallen, wordt vast gehouden. Aan de as van den wagen merken wij een hellend staafje op, waarvan het vrije uiteinde ligt tegen het glijstuk, waarop de wijzer der breukbelastingschaal op dien wijzer vestigden wij zooeven de aandacht is ingesneden. Wanneer het instrument in werking wordt gesteld gedragen zich de verschillende -dcelen als volgt: De beweging van het tandrad plant zich voort door de schroef spil op het over de rails glijdende dwarsstuk, dat zich naar rechts naar het tandrad heen, verplaatst, gaat over op de door klemmen vastgehouden papierstrook, en verbreekt den toestand van rust waarin de spiraalveer zich bevindt. De wagen beweegt zich naar rechts, eveneens naar het tandrad toe, het schuine staafje de glijschoen duwt in dezelfde richting de wijzer der breukbelastingschaal en dus ook de met dezen wijzer verbonden rekkingschaal voort, tot de papierstrook scheurt, op welk oogenblik alle beweegbare deelen van het instru ment in den verkregen stand blijven stilstaan. De wijzers der schalen leggen een gedeelte van den door hen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 148