149 doorloopen weg gemeenschappelijk af, de weg die de aan het glijdende dwarsstuk bevestigde wijzer der rekkingschaal aflegt is echter de grootste; het verschil is gelijk aan de rekking der papier strook en wordt op de beweegbare - glijdende rekkingschaal in procenten afgelezen. Op de breukbelastingschaal leest men de breukbelasting in kilo's af. Bij het instrument behoort een snijmachine, die strooken van 15 m.m. breedte en van ruim 20 c.m. lengte levert; de lengte der proefstrook tusschen de klemmen is, onveranderlijk voor alle apparaten, 18 c.m. Het toestel wordt geleverd met twee spiraalveeren, de eene voor een maximumbelasting van 8, de andere voor een maximum belasting van 20 kilogram. De eerste dient voor het onderzoek van zeer fijne, de tweede voor het onderzoek van bijzonder sterke papiersoorten. Naar de kracht die de veeren kunnen ontwikkelen wordt nu en dan een onderzoek ingesteld. Voor dit doel verwijdert men de papierklemmen, waarna de wagen met een staaf verbonden wordt, waarvan het vrije uiteinde haakt in de rechtopstaande arm van een stelsel van hefboomen, tijdelijk aangebracht in de nabijheid van, en verbonden met het glijdende dwarsstuk. Aan de naar het tandrad gekeerde horizontale arm van het stelsel kan een weegschaal worden opgehangen; bezwaart men de schaal met gewichten, dan komt de wagen in beweging en spant zich dientengevolge de veer; de vertikale arm krijgt een schuinen stand in de richting van het tandrad en wordt door middel van dat rad, na iedere aflezing op de breukbelastingschaal, in zijn oorspronkelijken stand teruggebracht. Stemmen de aflezingen op de breukbelastingschaal niet met de op elkander volgende belastingen der weegschaal overeen, dan wordt een correctietabel voor de verschillende aflezingen opgemaakt, die bij het papieronderzoek den waarnemer in staat stelt de nauw keurige waarden af te leiden. Het oorspronkelijke Wendlersche apparaat is belangrijk verbeterd door professor A. Martens die door een vernuftige inrichting 9 Vorsteher der Kyi. mechanise,h-technischen Versuchsanstalien.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 149