152 samengedrukt, en daarna onderworpen aan een manipulatie, die vergeleken kan worden met. het uitwringen der natte wasch door de waschvrouw. Het is duidelijk dat als gevolg van een en ander gaten in het papierweefsel vallende alsdan overschreden grens van den geboden weerstand, wordt door een rangcijfer van de laatste kolom van onderstaand staatje aangeduid. Sinds den len Januari 1893 moet papier voor ambtelijke doel einden aan de Pruisische Regeering geleverd, in overeenstemming met den aard van het gebruik dat er van zal worden gemaakt, beantwoorden aan de eischen van een der zes navolgende „stevig heids- of vastheidsklassen" Over de eigenaardige moeilijkheden verbonden aan het bepalen der dikte eener zoo dunne zelfstandigheid als papier een stapel van 50 vellen mailpapier heeft een hoogte van één millimeter heeft het menschelijk vernuft zonder veel inspanning, op even een voudige als vindingrijke wijze gezegevierd. Men kan voor dit onderdeel van het papieronderzoek gebruik maken van een instrument, dat den naam van millimeterpasser draagt, tang zou, zijn uiterlijk en gebruik in aanmerking genomen, wellicht juister zijn. Het is n.l. een passer zonder punten, waarvan de constructie KLASSE. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Schaal van weerstand tegen verfrommelen. a. gemiddelde breekleng- 0. buitengewoon gering, te in meters, minstens 6000 5000 4000 3000 2000 1000 1. zeer gering, b. rekkingscoëifficient, 2. gering, in percenten der oor 3. middelmatig, spronkelijke lengte, 4. tamelijk groot, minstens 4.5 4. 3. 2.5 2. 1.5 5. groot, c. weerstand tegen ver 6. zeer groot, frommelen 6 6 5 4 3 1 7. buitengewoon groot.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 152