158 azo-metabenzolsulphozure natron, een stof die zich onder den invloed van vrije zuren evenals houtslijp rood kleurt. Op het gebied van het microscopisch qualitatieve onderzoek is het niet van belang ontbloot nog mede te deelen, dat een chloorzink- joodoplossing, houtslijp geel en houtcellulose blauw violet kleurt. Voor de quantitatieve bepaling van de aanwezige houtslijpmassa wordt het aangeboden monster met het phloroglucinreagens be handeld, en vergeleken tegen gelijktijdig met het reagens behandelde standaardmonsters; d. w. z. monsters waarvan men weet, dat er 10, 20, 30 enz. tot 100°/o houtslijp in aanwezig is. Voor het microscopisch onderzoek gebruikt men, ter vergelijking als voor het chemische, preaparaten van bekend gehalte. Het brokkelig en geel worden van het papier kan, behalve van het gebruik van houtslijp bij de fabricage, ook een gevolg wezen van het bezigen van slechte hars bij de lijming. De lijming vindt plaats met dierlijke of met plantaardige lijm, stijfsellijming dient uitsluitend om het papier een glanzend aanzien te geven. Het onderzoek naar de gebezigde lijmsoort geschiedt langs che- mischen weg. Door het papier uit te koken kan men zich een niet al te dunne lijmoplossing verschaffen, voègt men hieraan looizuur toe en ont staat dan een dikke geleiachtige neerslag, dan is dierlijke lijm aanwezig. Is de oplossing slechts zwak, dan wordt de vloeistof melkachtig troebel en zetten zich bij de aanwezigheid van dierlijke lijm vlokken in haar af; treedt het vormen van vlokken niet op. dan wijst dit op de afwezigheid van dierlijke lijm. Voor het aantoonen van harslijming kan de volgende weg worden ingeslagen; in een reageerglas doet men papiersnippers, overgiet deze met absoluten alcohol, en plaatst daarna het mengsel gedu rende een half uur in heet water. De hars wordt door den alcohol opgelost en verraadt zich wanneer de oplossing met gedistilleerd water wordt geschud, zij wordt dan melkachtig troebel. Uit de meer of mindere troebelheid kan men de gebruikte hoe veelheid afleiden; word 1 aan de oplossing al meer en meer water toegevoegd, dan kan de alcohol zijn invloed niet langer doen gelden en de hars slaat neer.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 158