160 Bij de methode van Post worden in plaats van lijnen, waarbij een onregelmatige verdeeling der ijzerchloride door meer of minder sterk drukken nimmer uitblijft, ijzerchloride vlekken op het papier gebracht. De ijzerchlorideoplossing bevindt zich in een glazen flesch, gesloten door middel van een pipet, wier druppelbuis zoo is afgewerkt, dat een druk op de gummimembraan steeds een druppel van 0,03 gram op het papier doet vallen. Ten einde de dikte van het papier in rekening te brengen wordt het gewicht per kwadraatmeter bepaald; daartoe snijdt men met behulp van een mal op vijf verschillende plaatsen een kwadraat decimeter uit, het honderdvoud van het gemiddelde gewicht van zoo'n uitgesneden stuk, wordt gerekend het gewicht van een vier kanten meter te zijn. Ten behoeve der proefneming wordt de pipet zoodanig in een statief opgehangen, dat de punt der druppelbuis zich 10 c.M. boven het tafelblad bevindt; hierna brengt men een der uitgesneden stukken onder de buis en laat er een druppel opvallen, die even veel seconden op het papier mag inwerken, als de vierkante meter grammen weegtwaarna, wat van den druppel niet werd opgezogen, met een fijn pipet wordt verwijderd en het dan wellicht nog overblijvende met filtreerpapier wordt weggenomen. Heeft men 4 tot 5 vlekken aangebracht dan wacht de behan deling met tannine nog slechts op de volledige verdamping van de nog achtergebleven vochtigheid. De waarnemer leidt zijne gevolgtrekkingen omtrent de lijmvastheid af uit den tijd die verloopt, aleer de zwarte kleur zich vertoont, en uit de intensiteit van het verschijnsel. Bij ongelijmd papier treedt de vaalzwarte kleur na weinige seconden op. Op grond van hygroscopische overwegingen worden niet later dan 24 uur na de proefneming hare uitkomsten beoordeeld. Een aangenomen schaal van beoordeeling bestaat niet, men spreekt van uitstekendvan goed, van tamelijk, of van slecht gelijmd papier; tenzij wordt toegepast de methode van onderzoek van O. Schluttig en Dr. G. S. Neumann directeuren der Leon- hardi'sche inktfabriek die gelegenheid schenkt de ijzerchloride en de tannine in bepaalde verhouding op elkander te doen inwerken. Een uitvoerige beschrijving van dit procédé is in JVormalpapier

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 160