161 te vinden; wijl het algemeene karakter der methode niet afwijkt van de hier gedane mededeelingen, meenen wij het bij de bloote vermelding van haar bestaan te kunnen laten. In zijne beschouwingen over de „Keuring van papier"Vragen des Tijds. Dec. 1891zegt professor van der Burg op blz. 283: „De daartoe noodige werktuigen vereischen bijzondere voorzorgen bij hunne behandeling, om aan de daarmede verkregen uitkomsten voldoende vertrouwen te kunnen schenken. „Wel is waar, valt het instellen van een onderzoek omtrent den wederstand tegen breken, de bepaling van het aschgehalte, het onderzoek naar lijmvastheid, het qualitatief onderzoek naar hout slijp, bij eenige oefening binnen het bereik van velen en reeds worden bij tal van papierfabrikanten in Duitschland, de werk tuigen, toestellen en reagentiën voor dit onderzoek aangetroffen." Deze opmerking en de overweging, dat het veel minder bezwaren inheeft dan men oppervlakkig zou vermoeden om kennis te maken met de beschreven toestellen zij komen menigvuldig in ons land voor heeft ons verleid in algemeene bewoordingen, zonder afbeeldingen, hunne samenstelling te bespreken, ten einde een eventueel bezoek aan een laboratorium voor papieronderzoek meer loonend te maken dan het geval kan wezen, indien het geheel onvoorbereid wordt gebracht. Uit de Pruisische voorschriften van den len Januari 1893, „voor de levering en het onderzoek van papier voor ambtelijke doeleinden benoodigd", mogen wij niet onvermeld laten de bepaling voor komende in 2, luidende: „De schrijfpapieren der stofklassen I, IT en III behooren van een watermerk te worden voorzien, dat in natten toestand op de zeef, in het papier moet worden gebracht. „Het watermerk zal vermelden, den naam van den fabrikant, en naast het woord „Normaal"het cijfer der gebruiksklasse; de bijvoeging van het jaarcijfer is geoorloofd. „Namen van firma's mogen worden afgekort, de afkorting mag echter geen oogenblik doen twijfelen wie de maker is; zonder eenig onderzoek moet er uit blijken, tot wien men zich in geval van reclame heeft te wenden. „In ieder geleverd vel moet het watermerk aanwezig zijn."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 161