162 Het zooeven gebezigde woord „gebruiksklasse" ziet op de onder verdeeling van drie groepen van papiersoorten, te weten: A. Schrijf papierB. AktenomslagenDrukpapier. Alleen voor de onderverdeelingen 1 tot 4è der groep A is het watermerk verplichtend. Bij het onderzoek mogen de scheurlengte en de rekking, ver geleken tegen de normen der stevigheids- of vastheidsklassen een afwijking van 10°/o (l) in de richting van het eerstvolgende papier van lageren rang vertoonen, aan alle overige eigenschappen behoort het papier strikt te voldoen. Beantwoordt het papier niet aan de op grond van het watermerk te stellen eischen, dan staat het aan den fabrikant en ook aan den leverancier vrij, dat merk ongeldig te maken door een drooge stempeling, waardoor het papier gerangschikt wordt in de lagere klasse, waartoe het gelet op zijn eigenschappen behoort. Het Rijks-papierproefstation is belast met het onderzoek naar de juistheid der aanduiding van het watermerk; valt het onderzoek gunstig uit, dan worden de kosten door den staat, in het tegen gestelde geval door den leverancier gedragen. Van leverantiën tot een hooger bedrag dan 300 mark, wordt jaarlijks minstens een der van haar deel uitmakende papiersoorten ter onderzoek ingezonden. Leveringen beneden 300 mark werden een tijdlang niet onderzocht, het bij het Kon. mech. techn. proefstation te Gharlottenburg gedeponeerde watermerk van den fabrikant door welk depót hij zich de bevoegdheid tot leveren verwierf was, meende men, voor zoo kleine bedragen voldoenden waarborg. Men kwam echter bedrogen uit, want bij een onderzoek bleek, dat de papieren die niet voldeden aan de eigenschappen volgens het watermerk daaraan te stellen, niet werden overgestempeld, doch hun afzet vonden bij de rijks-ambtenaren, die jaarlijks voor een ge ringer bedrag dan 300 mark aan normaalpapier noodig hadden. Sedert 1895 bestaat daarom deze vrijstelling van het onderzoek niet meer. Be overheid kiest de aan het proefstation ter onderzoek in te zenden monsters uit verschillende der geleverde pakketten, tot een aantal van minstens 10 vel. De K. N. P. te Maastricht keurt deze tolerans voor de klassen 1 en 2 op technische gronden onvoorwaardelijk af; 5°'0 vindt zij ruinj voldoende.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 162