164 En thans! Daaromtrent deelt professor van der Burg mede, dat in papieren, die een tiental jaren geleden gerekend van 1891 bestemd werden voor registers van den burgerlijken stand en voor druk werken van groote beteekenis, vijftig percent houtslijp en vijftien percent vulstoffen werden aangetroffen; dat beschreven en be drukte papieren, omstreeks 1865 opgenomen in onze archieven en bibliotheken, na een tiental jaren bleken zich in een toestand van gelieelen ondergang te bevinden. Dr. Greshoff wijst er op dat een kostbare Grande Encyclopédie inteekenprïjs 600 frcs. thans (1897) te Parijs verschijnende, op prullig houtslijppapier gedrukt is. Zeer belangrijke documenten met betrekking tot den Fransch- Duilschen oorlog zijn reeds tot stof vervallen. Het proefstation te Gharlottenburg onderzocht onlangs (1897) de hoedanigheid van papier, dat in de boekwinkels te Berlijn en te Leipzig, soms tegen onmatig hooge prijzen als prima verkocht werd; 17°/0 was goed29% middelmatig en 54% slecht. Op treurig papier werden gedrukt (1897) de Verslagen en Mede- deelingen der Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdeeling Letterkunde, de Gomptes Rendus de l'Academie des Sciences de Paris, de Annales de Chimie et de Physique, de Revue des deux Mondes, enz. enz. enz. Het euvel is niet plaatselijk, doch draagt een cosmopolitisch karakter; het proefstation te Gharlottenburg onderzocht 97 weten schappelijke tijdschriften van verschillende landen, volledig op den aard van het papier, met de uitkomst, dat tot de eerste stof- klasse 2, tot de tweede 2, tot de derde 31, en tot de vierde 62 periodieken behoorden. Menig uitgever berokkende het gebruik van houtslijp groote schade, stapels boeken werden door het verkleuren en vergaan dezer grond stof onverkoopbaar. In de Nieuwe li'otterdamsche Courant van 20 Januari 1894 deelde de heer Eduard Nijpels te Maastricht, in een opstel getiteld: „Het papier der ofïcieele stukkenmede: Onlangs ontving ik de registers van den burgerlijken stand eener gemeente, van 1886 tot en met 1890, om deze gezamenlijk in te binden. Zij waren gedrukt, niet op formaat zegel, doch op geze geld schrijfpapier, waaraan velen de voorkeur geven, omdat het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 164