165 gladder is en daardoor gemakkelijker met de stalen pen kan be schreven worden. De gebruikte papieren, verschillend voor de op volgende jaren, waren allen buitengewoon dik, doch daarbij zijn er waarvan houtslijp en china-klei zeker 50 °/0 dei' grondstoffen uitmaken. Wee! hem, die na 50 jaren uit dergelijke registers een extract zal moeten lichten". Maar niet alleen uit bibliotheken en archieven rijzen klachten, ook uit het laboratorium van moeder de vrouw en haar amanuensis, de keukenprinses, worden zij vernomen de koffie- en suiker-, de gort- en de rijstzakken nemen onrustbarend in gewicht toe zij zijn op 't oog mooi en vast op de greep, maar onmenschelijk zwaar, dank de toevoeging van klei, een grondstof die men stellig, indien er behoefte aan mocht ontstaan, niet van zijn kruidenier wenscht te betrekken. Bij eerlijke weging wordt ook een zakje bij de schaal met het gewicht gevoegd. Het gebruik is helaas niet algemeen. Nog rijker bloemlezing, hoofdzakelijk Nederlandsch-Indië be treffende, dan reeds werd aangeboden en zeer leerrijk voor de ge hoorzame dienaren van den Staat, kan uit „Ons Papier" worden bijeengesprokkeld. Gewichtige Indische staatsdocumenten zoeken in blikken trommels bescherming tegen de aanvallen van de zijde van allerlei vijanden, waaraan zij blootstaan. Deerniswaardig was de toestand van bescheiden die slechts eenige jaren oud waren, toen de heer Berkhout hen in handen kreeg. De zegels hingen er uit, op de vouwen waren zij, enkel van het openen en sluiten, doorgesleten. Ofschoon gezegeld papier voor Indië bestemd (1893) vervaardigd behoort te worden uit wit linnen lompen, 1ji gedeelte afkomstig van nieuw linnen, werden er soms vrij aanzienlijke hoeveelheden katoen in aangetroffen. Drukpapier der landsdrukkerij te Batavia voor gezegelde benoemingsbesluiten dat niet meer dan 10°/o asch bij de ver branding op mocht leveren, bleek 33.5 tot 18.8 °/o asch rijk te zijn. Een inlegvel uit een extract van den burgerlijken stand in Nederlandsch Indië, opgemaakt in het jaar 1881, was omstreeks 1892 reeds erg geschonden, hoewel op de bewaring niets viel aan te merken. Het bestond uit de volgende grondstoffen: 5°/o lompen, 55°/o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 165