Nieuwe Geodetische en Kultuurtechnische Literatuur. W. Hornung. Dr. phil. TJrkundliche Sammlung gesetzlicher und reglementarischer Bestimmungen für den Lcindmesser aus den Jahren 1701 bis 1813. Gesammelt im Königlichen Geheimen Staatsarchiv. Halle a. S, 1900. Kommissionsverlag von Eugen Strien. Preis 1.50 Mark. Op deze bijdrage tot de geschiedenis der landmeetkunde wordt de aandacht gevestigd, wijl zij ongezocht gelegenheid schenkt om te wijzen op eene leemte er zijn er trouwens meer in onze Nederlandsche kadasterliteratuur. Het boekje bevat een chronologisch overzicht van de maatschap pelijke positie en van de vorming onzer Pruisische ambtgenooten, tijdens de in den titel vermelde tijdruimte; uit de in het werkje opgenomen voorschriften en reglementen blijkt duidelijk, dat de landmeetkunde zoowel als de landmeter zich in de 18e eeuw in Pruisen, onafgebroken in de belangstellende zorg der overheid mocht verheugen. Mocht eenig landgenoot roeping gevoelen onze literatuur met een arbeid als Hornung zijnen landgenooten aanbood te verrijken, dan zal deze ongetwijfeld een dankbaar onthaal vinden. 0. Koll. Prof. Die Theorie der Beobachtungsfehier und die Methode der kleinsten Quadrate mit ihrer Anwendung auf die Geodasie und die Wassermessungen. Mit 65 in den Text gedruckten Figuren. Zweite Auflage. Berlin 1901. Verlag von Julius Springer. Preis 10 Mark. Tusschen de zeven jaar geleden verschenen eerste uitgave van dit werk en den tweeden druk bestaat geen wezenlijk verschil, de herdruk heeft in hoofdzaak in waarde gewonnen, door eene ver meerdering der in het hoek voorkomende, aan de praktijk ontleende voorheelden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 174