175 De leerstof wordt in het werk streng wetenschappelijk doch met grooten eenvoud behandeld; het boek kan daarom ook een gids zijn voor die beoefenaren der praktijk, die slechts de mechanische toe passing van de methode der kleinste kwadraten kennen; het kan hen, indien toewijding en belangstelling aanwezig zijn, een dieper doordringen op dat gebied mogelijk maken, hen in staat stellen, zonder nauwgezet hunne theoretische studie voort te zetten, datgene in zich op te nemen, waaraan zij bij hun dagelijkschen arbeid behoefte gevoelen. De theoretische gronden waarop de verefïenings berekeningen der Amveisung /X berusten, worden door den schrijver aan een beschou wing onderworpen, die verband houdt met de formulieren in be doelde Pruisische instructie voorkomendede toelichting van de belangrijkste verrichtingen van den landmeter, het Vorwartsein- schneiden, het Rückwartseinschneiden en het Kombinirtes Vor- tmd Rückwartseinschneiden neemt een aanzienlijk deel der ruimte van het boek in beslag. In den herdruk wordt, wijl het zich laat aanzien dat het nog slechts een kwestie van tijd is of de logarithmentafel zal door de rekenmachine verdrongen zijn, in de opgenomen voorbeelden het gebruik van genoemd apparaat gewezen. Wittschier. Oekonomierat. Das staatliche Besiedelungswesen in den preussischen Ostprovinzen. Mit einem Plane. Sonderabdruck aus der Zeitschrift für Vermessungswesen. Jahrg. 1901. Stutt gart, Verlag von Konrad Wittwer. Preis 60 pf. De «Königliche Ansiedelungs-Kommission für die Provinzen West- preussen und Posen» bestaat nagenoeg 15 jaren en werd ingesteld ter uitvoering der wet «betreffend die Förderung deutscher Ansie- delung in den Provinzen Westpreussen und Posen vom 26 April 1886». Deze wet vormt, met «das Gesetz über Rentengüter vom 27 Juni 1890» en met «das Gesetz, betreffend die Beförderung von Renten- gi'itern vom 7 Juli 1891" en ten slotte met de wijzigingswet van 20 April 1898, het legislatieve geheel, dat onder den naam van «Rentengutgesetze» in Pruisen bekend is. Oekonomierat Wittscbier, Vermessungsinspektor der Kgl. An siedelungs-Kommission te Posen, hield over de door deze wet geving verkregen uitkomsten een voordracht op de 22e Algemeene Vergadering van het sDeutsche Geometerverein» te Kassei; zijne belangrijke beschouwingen werden opgenomen in de 4e en 5e afleve ring van het orgaan van genoemde vereeniging.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 175