17 De duur van den cursus bedraagt twee jaren, buiten beschouwing gelaten het jaar in de voorbereidingsklasse doorgebracht. In geen geval wordt voor den tijd in eventueel verplichten mi litairen dienst doorgebracht aftrek verleend, wel kan echter ver daging van de nakoming van dien plicht worden verkregen. Het tijdstip, waarop met de studie behoort te worden aangevan gen, wordt in verband met de inrichting van den leergang vastgesteld. Om tot het eindexamen te worden toegelaten is de candidaat ver plicht op nader te omschrijven wijze het bewijs te leveren, dat de lessen en de praktische oefeningen regelmatig door hem werden gevolgd. De candidaat kan van de instelling van onderwijs worden ver wijderd op grond van verregaande luiheid, nadat beslist gebleken is de vruchteloosheid van bij herhaling tot hem gerichte ernstige vermaningen. Aan 's Rijkslandbouwschool te Wageningen bestaat een Afdeeling Hoogere Land- en Boschbouwschool, die een tweejarigen cursus voor Nederlandschen en een tweejarigen cursus voor Indische land bouw omvat. De afdeeling is toegankelijk voor hen die een H. B. S. met vijf jarigen cursus met vrucht hebben doorloopen; de bezoekers kunnen aan het eind van den leergang gekomen een staatsexamen afleggen, dat hun recht geeft op den titel van landbouwkundige, en tevens om hunne studiën voort te zetten aan een der instellingen van Indi sche ambtenaren, waarna zij tot het groot-ambtenaarsexamen wor den toegelaten. In den titel „Hoogere Land- en Boschbouwschool" alleen reeds ligt opgesloten, dat onder de opsomming der vakken waarover het onderwijs loopt er voorkomen, genoemd in ons programma van het onderwijs voor den geodeet-kuituurtechnicus. In de afdeeling wordt zoowel les gegeven in landmeten als in kuituurtechniek. Hoever het onderwijs in het laatste vak gaat is moeilijk te be- oordeelen. In de lijst der te gebruiken boeken wordt opgegeven „Dr. Ch. Aug. Vogler. Grundlehren der Kulturtechnik, 2eAuflage"; bij zoo'n keuze mogen hooge verwachtingen gekoesterd worden. De landmeter die den inhoud van dat werk in zich opneemt en met vrucht in de praktijk weet toe te passen zal het radicaal „kui tuurtechnicus" met eere voeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 17