.,De opleiding tot Geodeet-Kuituurtechnicus aan de Rijks landbouwschool te Wageningen." Vergelijken wij de omstandigheden van het heden met die van het tijdstip waarop het preadvies over onze opleiding, opgesteld door de H.H. E. Barenbroek, H. P. de Haan en M. de Vos verscheen, dan behoeven wij geen zienersgave te bezitten om te kunnen voorspellen, dat de ophanden zijnde gewichtige maatschappe lijke hervorming der landverlegging noodwendig moet ingrijpen in de verhouding, waarin tot nog toe de ambtenaren van het kadaster stonden tot het Staatsverband. Deze overtuiging, die zich bij velen onzer onwrikbaar heeft ge vestigd, is de aanleiding geweest tot het verschijnen oorspronkelijk in het Tijdschrift der Nederlandsche Heide-maatschappij van het artikel over de opleiding van den Geodeet-Kultuurtechnicm, welke verhandeling aan u allen bekend is, wijl zij werd overgenomen in den loopenden jaargang van ons Tijdschrift. Eenige feiten, die niet van gelijke algemeene bekendheid zijn en die vooraf gingen aan de omwerking van het preadvies van 1891, meen ik in herinnering te moeten brengen, opdat het verkrijgen van een juist begrip van liet standpunt dat door het vraagstuk onzer oplei ding wordt ingenomen, zoowTel buiten als in onzen kring mogelijk zij. Niemand uwer is er onkundig van, dat door het Bestuur onzer Vereeniging in der tijd een Rapport werd ingezonden aan den heer Directeur-Generaal, chef der eertijds onder het departement van Binnenlandsche Zaken ressorteerende afdeeling Landbouw, betreffende de „afronding der eigendommen" en dat in het verhand dier memorie in onze Algemeene Vergadering van den 13en November 1899 werd geschetst, hoe de landhuishoudkundige hoogeschool te Poppelsdorf tot stand kwam. De aan de geschiedenis dezer Duitsche hoogeschool ontleende Voordracht, gehouden op de Algemeene Vergadering der Vereeniging voor K. en L. den 14en Oct, 1901.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 181