180 inededeelingen werden uit ons orgaan overgenomen in liet Tijdschrift der Nederlandsche Heide-maatsohappij, welke verspreiding in ruimeren kring tot gevolg had, dat door onze Vereeniging voeling verkregen werd met landbouwspecialiteiten, die zich de belangen van de instelling van onderwijs te Wageningen zeer sterk aantrekken, overtuigd als zij zijn, hiermede in ieder opzicht ons volksbelang te dienen. De bizonderheden der gehouden gedachtenwisselingen kunnen u bespaard blijven, als einduitkomst volgde aan het Bestuur onzer Vereeniging het verzoek, dat het zich zou uitspreken omtrent de opleiding die bet voor den landmeter zou wensrhen, met—het -oog- op de niet te weerspreken overweging, dat die ambtenaar zal worden geroepen zijn medewerking te verleenen bij de afronding der eigen dommen, de landverlegging. Als een bij uitnemendheid geschikt tijdschrift om ons te doen hooren, werden wij gewezen op het Orgaan der Nederlandsche Heide-Maatschappijaan welks gastvrijheid, indien wij daarop een beroep deden, wij niet zouden behoeven te twijfelen. Gemeen- meenschappelijke belangstelling in landbouw en in kadastrale kringen, voor het zoowel voor hen als voor ons hoogst gewichtige onderwerp, waardeering van elkanders streven en de neiging om daarbij een zelfde richting uit te gaan, ziedaar de grondslagen waarop de be schouwingen die onder mijn naam het licht zagen berusten. Wanneer ik spreek van beschouwingen die onder mijn naam het licht zagen, dan wil ik hiermede te kennen geven, dat het artikel door mij werd opgesteld in overleg met en onder medewerking van het Bestuur onzer Vereeniging en de Redactie van ons Tijdschrift. Gemeenschappelijk werd gearbeid aan de herziening van het vroegere preadvies; de groepen 1 en 2 van het programma van het onderwijs zijn van de hand van den heer de Vos, groep 4 werd ontworpen door den heer Boer, en groep 3 door mij, met behulp van het leerplan der academie te Poppelsdorf en van literatuur waarover ik bovendien mocht beschikken. De aanstonds te houden beraadslaging over het onderwerp dat van ons allen in hooge mate belangstelling vraagt, zal slechts over de hoofdpunten, de hoofdvragen die zich zullen voordoen, kunnen loopen. Daaronder zullen er zijn die reeds sinds lang onder onze onloochen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 182