181 bare grondstellingen zijn opgenomen, maar waarover onze uitspraak in het stadium waarin zich de aangelegenheid thans bevindt, zeker bij vernieuwing mag worden vernomen. Wij zullen ons ook, als weleer in Groningen geschiedde, kunnen bezig houden met een analyse van het opgestelde programma, een richting die ik niet hoop dat heden zal worden ingeslagen wijl zij m. i. onvruchtbaar is; de toepassing toch, van het in zeer alge- meene bewoordingen vervatte stuk, zal nimmer aan ons, noch ook aan een groep der onzen worden opgedragen; het programma is alleen bedoeld als een gids voor de onderwijs-specialiteiten, die> naar wij verwachten, binnen niet al te langen tijd aan de verwezen lijking onzer denkbeelden zullen arbeiden. Van meer gewicht beschouw ik de beantwoording der navolgende vragen 1. behoort het in het algemeen tot de plichten van den Staat voor een zorgvuldige opleiding zijner ambtenaren zorg te dragen, en zoo ja, is verzuim dan niet hoogst bedenkelijk ten opzichte van ambtenaren, als de landmeters van het kadaster, wier voor naamste beroepsbezigheden van wetenschappelijken aard zijn; 2. indien vaststaat, dat de landmeters van het kadaster zullen medewerken aan de afronding der eigendommen, dient dan voor hunne opleiding niet de voorkeur te worden geschonken aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, boven de Polytechnische school te Delft; en 3. welke lessen kunnen door ons, met het oog op de aanstaande invoering der landverlegging hier ter lande, getrokken worden uit de ervaringen in Duitschland opgedaan, waar sints ongeveer een eeuw een georganiseerd landverleggingsdienst- vak bestaat; uit de verhouding waarin in Duitschland (Pruisen) de landmeter staat tot de Getieralkommission, het lichaam, waaraan de uitvoering der Zusammenlegung der Grundstücke is opgedragen. Deze laatste vraag staat in rechtstreeks verband tot de door het Bestuur aan U medegedeelde motie en zoodra de noodzakelijkheid door U wordt uitgesproken, dat de landmeter ook een kuituur- technische opleiding dient te genieten, is daarmede in toestemmen den zin door U, omtrent de urgentie liarer behandeling heslist. De eerste vraag wordt door ons volmondig toestemmend be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 183