185 twijfelen of het tegenwoordige eenzijdige onderricht voor den toe kom stigen landmeter zoodanig kan worden gewijzigd en aangevuld, dat hij op voldoende praktische oefeningen te velde zal mogen rekenen en dat hij zich zal kunnen bekwamen in de vakken, die verband houden met de kuituurtechniek. Voor de toekomstige landmeters geldt, dat is buiten kijf, in de eerste plaats de vraag, wat moeten zij kennen en kunnen, waarmede op den voorgrond geschoven wordt de vraag, welke exameneisehen moeten hen worden gesteld, en daarmede houdt het vraagstuk dei- overbrenging onzer opleiding aan s Rijkslandbouwschool nauw verband. Wij mogen veilig aannemen, dat ook aan 's Rijkslandbouwschool maatregelen zullen moeten worden getroffen om ons te ontvangen en nu wil het mij toeschijnen, dat zulks te Wageningen geringer moeite en kosten zal veroorzaken dan te Delft. Bovendien zijn er o. i. nog andere moeilijkheden aan een vestiging te Delft verbonden, wij geven toe, voornamelijk moeilijkheden van materieelen aard, die echter juist daarom niet over het hoofd mogen worden gezien. Wanneer wij voor onze opleiding een oplossing vragen, dan moeten wij tegenover de autoriteiten wier medewerking wij daarvoor behoeven, naast de noodzakelijkheid, de mogelijkheid der inwilliging van ons verzoek boven alles op den voorgrond doen tieden, ineen helder daglicht stellen. En dat kunnen wij niet voor zooveel betreft de zuiver materieele zijde der kwestie, wanneer wij op de Polytechnische School wijzen als de instelling, waarvan wij al ons heil verwachten. In de stoffelijke behoeften dier school werd niet voorzien in ver houding tot de reusachtige vlucht, die de ingenieurs-wetenschappen in het laatste dertigtal jaren namen en in verhouding tot den toevloed van leerlingen (in 18991900, 714) waarin zij zich mag verheugen. Wat vroeger wellicht voldoende was, geett thans aanleiding tot onophoudelijke en ernstige klachten, men moet zich te Delft in velerlei opzicht behelpen; maar, de billijkheid eischt dit te ver melden, men brengt steeds verbeteringen aan, o. a. thans op het gebied der electrotechniek, hoe echter onder deze omstandigheden een verzoek, van een aldaar tot nog toe onbekende groep van naar wetenschap dorstenden, om er hunne opleiding te mogen ontvangen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 187