187 rustig te lezen of te arbeiden, ook al zijn de leestafels die met op plaatsing wachtende boeken bezet waren, aan haar bestemming hergeven. 5°. Het brandgevaar is niet gering. In de nauwe steeg, waardoor de noordelijke zijgevel van het gebouw gescheiden is van de tegenover gelegen kleinere en grootere gebouwen staat een sigarenfabriek. „Een geruststelling is, dat de brandbluschmiddelen in goeden staat verkeeren." Geheel anders is de toestand te Wageningen, waar na de reorganisatie onder minister van Houten in 1896 tot stand ge komen, het onderwijs gegeven wordt in vier geheel op zich zelf staande afdeelingen; de afdeeling Landbouwschool, de afdeeling Tuinbouwschool, de afdeeling Hoogere Burgerschool, en de afdeeling IIoog ere Land- en Boschbouw school, aan welke laatste afdeeling wij meenen, dat zonder op overwegende bezwaren te stuiten, een geodetisch-kultuurtechnischen cursus zal kunnen worden verbonden. In het verslag over 1898 van de Rijkslandbouwschool treft ons bij geheele afwezigheid van klachten, als tegenstelling van wat wij zooeven omtrent de P.S. mededeelden, de soberheid der aanteeke- ning „in den toestand der gebouwen kwam in het afgeloopen jaar geen verandering. Mocht nu goedig de opmerking gemaakt worden dat de land bouwschool ons ongetwijfeld wel iets, maar niet alles wat wij be- geeren kan geven, n.l. een academische opleiding, die door velen onzer wenschelijk wordt geacht, dan stel ik daartegenover, dat het er bitter weinig toe doet welken naam ons toekomstig onderwijs zal dragen, mits het goed zij; en dat wij ons verzekerd mogen houden dat het goed zal worden ingericht, wijl in landbouw- kringen de overtuiging al meer en meer veld wint, dat van "den arbeid van den landmeter voor speciale landbouwbelangen niet alleen meer partij kan worden getrokken dan tot heden het geval is, maar straks ook zal moeten worden getrokken, wanneer met de afronding der eigendommen binnen onze landpalen wordt aan- aangevangen. En mochten anderen vreezen dat de overbrenging onzer op leiding naar 's Rijkslandbouwschool een stap zou zijn in een richting, die in 't eind de instelling te Wageningen tot een landbomvacademie zou hervormen, dan voeren wij daartegenover aan, dat zulks enkel toejuiching zou verdienen, wijl zoodanige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 189