18 Voor het gebruik bij het onderwijs in het landmeten wordt aan bevolen „Dr. Ch. M. Schols. Landmeten en Waterpassen." De geodeet van het heden heeft hieraan niet genoeg, het onder wijs gaat echter vermoedelijk verder, want in de omschrijving in de Indische afdeeling, eerste klasse, vinden wij o. m. de toelichting: „de leer der fouten, en methode van de kleinste kwadraten", waar uit de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat de Wageningsche instelling aan de streng wetenschappelijke en vrij hooge eischen indertijd door de Commissie van Preadvies in haar programma ge steld, zal kunnen worden. De verdere toelichting van het onderwijs in het landmeten kan onbesproken blijven, voor het hier beoogde doel is dat gedeelte der omschrijving, dat het karakter er van aangeeft, voldoende. De afdeeling „Hoogere Land- en Boschbouwschool" zal met geringe moeite en zonder noemenswaardige kosten, de leerschool kunnen worden van den geodeet-kuituurtechnicusvoor den geodeet behoort ongetwijfeld de tegenwoordige inrichting van het onderwijs een wijzi ging te ondergaan; het is onze overtuiging dat niet op ernstige bezwaren zal worden gestuit, indien hiernaar een onderzoek wordt ingesteld 1). Wie uit de finantieele opofferingen die zullen voortvloeien uit de uitbreiding van den werkkring van 'srijks-landbouwschool, een argu ment mocht willen smeden om te gebruiken, ten einde het tot stand komen er van te verhinderen, verliest uit het oog, dat die uitbrei ding door de tijdsomstandigheden gevorderd wordt. Het is een overwegend gemeenschapsbelang dat de geschiksten onder de geschikten ter beschikking der Regeering komen voor de kultuurtechnische praktijk, het is meer dan tijd dat voor het geheele Rijk, in alle schakeeringen van Staats-provinciaal- gemeentelijk- en particulier landhuishoudkundig ondernemen, eenheid in de uitvoering van geodetisch-kultuur-technische werkzaamheden tot stand komt. Slechts door middel eener uitmuntend ingerichte leerschool zijn deze uitkomsten te verkrijgen. o x Le'DEN' G. W. HOFFMANN. September 1900. 9 Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat wij in onze meening niet alleen staan. In de zeer onlangs bij Tjeenk Willink te Zwolle verschenen brochure van den heer A. J. van Schermbeek, leeraar aan 'sRijkslandbouwschool te Wageningen, getiteld: »De Opleiding tot Kuituurman.'" vonden wij beschou wingen die met de onze ongeveer parallel loopen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 18