188 hervorming neer zou komen op de wedererkenning, op het in eere herstellen, van eene te vroeg toegepaste en daarom niet tot haar recht gekomene, juiste opvatting op landbouwonderwijs gebied; op een terugkeer tot de beginselen die tot grondslag lagen aan de organisatie van het hooger onderwijs in 1815, toen te Lei dent Utrecht en Groningen een leerstoel voor landhuishoudkunde werd ingesteld, ten dienste der toekomstige predikanten. Wie onder de ambtenaren van het kadaster in het opleidings vraagstuk nog geen gevestigde overtuiging mochten hebben, wie nog mochten wankelen, geven wij in overweging groep 3 van het programma van onderwijs te toetsen aan het twaalftal vragen van zakelijken aard, die voorkomen in de „Circulaire aan de landmeters van het kadaster" Jrg. 1901 van ons Tijdschift bldz. 51 en tege lijkertijd voorlichting te zoeken in de geodetisch-kultuurtechnische werken van Dünkelberg en Vogler, hunne bekeering zal zich dan niet lang laten wachten, binnen korter tijd dan zij meenen zullen zij aan onze zijde staan. Het derde door mij opgeworpen vraagpunt kan ik tot mijn leed wezen slechts zeer vluchtig, zeer oppervlakkig behandelen, wijl ik geen gelegenheid had de hoogst interessante literatuur over het Zeitsclirift fiir Verinessungswesen 1901. Heft 7. Seite 198. A. Hüser. Kgl. Oberlandmesser zu Kassei. Zur Drnge- staltung der Preussisehen Generalkommissionen. Abgcdruckt aus der Dcutschen Landwirthschaflichen Presse 1901. No. 19 und 20. Heft 9. Seite 242. Zum Antragc Herold, betreffend Umgestaltimg der König- lichen Generalkommissionen. Heft 10. Seite 270. Reform der Generalkommissionen. Abgcdruckt aus No. 293 der Mölnisehen Volkszeitung. Heft 15. Seite 385. A. Hüser. Die A ntriige des preussisehen Abgeordneten- hauses betreffend die Umgestaltung der Generalkommissionen. Als bijlage is aan afl. 15 toegevoegd: Bericht der XI Kommission über den Antrag des Abgeordneten Herold, betreffend Umgestaltung der Generalkom missionen und die Ausbildung derselben xu Agrargerichten. No. 32 der Drucksachen. Heft 16. Seite 416. A. Hüser. Vervolg en slot van de op blz. 385 aange vangen beschouwingen. Zeitsclirift des Rheinisch-Westfalischen Landmesser-Vereins 1901. No. 2. Seite 47. Aus dem Landtage. 15 Sitzung vom 30 Januar 1901. Etat der Landwirthschaftlichen Verwaltung. Kap. 101Generalkommissionen. Auszug aus dem stenographischen Bericht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 190