191 die u werd toegezonden haar recht van bestaan, hebt gij het te wijten dat ik mij de vrijheid veroorloof nog gedurende enkele oogen- blikken uwe belangstelling voor Pruisische toestanden te vragen. Toen de General kommissi on en, die op een arbeidsperiode van ongeveer 90 jaren kunnen wijzen en wier samenstelling al dien tijd nagenoeg niet, doch wier arbeidsveld zich volkomen ge wijzigd heeft, ingesteld werden, beteekende de landmeter nog bitter weinig tegen over den jurist. De landmeter, d. i. de geodetisch-kultuurtechnische ambtenaar het Duitsche predicant dat niet bepaald mooi klinkt is „Sach- landmesserheeft dus zijn ondergeschiktheid aan het juri disch administratieve element der Generalkommission aan het verleden te wijten. De werkkring van meergenoemde uitvoerende lichamen omvat: 1°. de regeling der verhoudingen tusschen grondheer en land bouwer, naast aflossing van hand- en spandiensten, van zakelijke lasten en van dienstbaarheden; 2°. de verdeeling van gemeenschappelijke eigendommen; 3°. de opheffing van gemeenschappelijke gebruiksrechten en van daaraan gepaarden gemeenschappelijken eigendom, scheiding hiervan dus Separationde eigenlijke landverlegging, d. i. de vereeniging, aironding van het verspreidliggend bezit Grundstückszusammen- legungen) en de landomlegging, d. i. de regeling van de grenzen der perceelen, (Landumlegungen) 4°. de konsoliclatie 5°. de vestiging van rentegoederen. De regeling onder 1 genoemd, die meer van juridischen dan van technischen aard was, is thans nagenoeg overal tot stand gekomen. De verdeeling van gemeenschappelijke eigendommen is, zonder geheel verboden te zijn, zoozeer bemoeilijkt door een wet regelende de verdeeling van gemeenschappelijke bosschen, dat zij zich binnen zeer enge grenzen beweegt. De scheiding van gemeenschappelijke gebruiksrechten en van daar mede samengaanden gemeenschappelijken eigendom en de vereeni ging van het verspreidliggend bezit, wordt Gemeinheitsteilung genoemd. Elimineeren wij uit de Gemeinheitsteilung de vereeniging van het verspreidliggend bezit, dan blijft een handeling over die nagenoeg overeenkomt met onze markverdeelingen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 193