192 In de praktijk heeft zich .juist het tegenovergestelde voorge daan, de Zusamenlegung der Grundstückede „landverlegging" is overgebleven; de hedendaagsche afronding der eigendommen is dus welbeschouwd, voortgekomen uit de markverdeeling. De konsolidatie lost zich op in een normaliseering der blokverdeeling, waarbij in geringe mate landverlegging wordt toegepast en is uitsluitend inheemsch in het voormalige hertogdom Nassau. De vestiging van rentengoederen, die zich hoofdzakelijk bepaalt tot West-Pruisen en Posen, is de jongste schakel in den keten der landhuishoudkundige vereffeningshandelingen. Het zwaartepunt van den arbeid der Generalkommission is bij gevolg gelegen in de landverlegging, eene handeling waarvan de geodetisch-kultuurtechnische zijde in gewicht de juridische overtreft. Aan negen dezer lichamen, respectief gevestigd te Breslau, Bromberg, Königsberg, Frankfort a, O., Merseburg, Han nover, Kassei, Munster en Düsseldorf is in Pruisen de gewichtige taak opgedragen, met inspanning van al hun krach ten mede te arbeiden aan de vermeerdering van den nationalen rijkdom, langs tot nog toe in Nederland onbekende wegen. Iedere Generalkommission bestaat met inbegrip van den voorzitter, uit minstens vijf leden, waarvan de meerderheid moet bevoegd zijn voor het rechtersambt en is zoowel met administra tief als met rechterlijk gezag bekleed. De leiding der geodetische werkzaamheden is bij iedere General kommission aan een Vermessungsinspektor, tevens lid der General kommission opgedragen. Ondergeschikt aan de Generalkommissionen zijn de Spe- cialkommissionen, wier aantal naar gelang der behoefte ge regeld wordt en die de landverlegging tot stand brengen. Aan het hoofd dezer staat een Specialkomnmsarwelke ambte naar jurist of landhuishoudkundige moet zijn. De geodetische en kulluurtechnische werkzaamheden zijn opge dragen aan landmeters gevormd aan de hoogescholen te P op pels- do rf of te Berlij n; aan Specialkommissionen wier werkking zeer veel omvattend is, wordt een Oberlandmesser, uitsluitend voor de leiding der technische werkzaamheden toegevoegd. Verder maken van deze Specialkommissionen, si^ecialiteiten op verschillend gebied, op verschillende tijdstippen, meer of minder tijdelijk deel uit.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 194