193 Kan de Specialkoinmission een zich voordoend verschil niet tot oplossing brengen, dan wordt het gebracht voor de Genera 1- kommission, waarvan partijen in hooger beroep kunnen komen tweeden en laatsten aanleg bij het Oberlandeskultur- gericht te Berlijn. Oppervlakkig beschouwd is niet in te zien, wat in deze regeling de ontevredenheid van den landmeter opwekt. Met een paar woorden is dat echter duidelijk te maken, de eenige man die in de Specialkommission stem in het kapittel heeft, is de Specialkommissarhij kan zonder overdrijving zeggen, als raiiant op: „1 état c'est moi", „die Specialkommission bin ich!" Wij hebben heden geen tijd en 't is hier ook niet de plaats, om in bizonderheden de gevolgen van zoo'n toestand uit te gaan plui zen, maar een enkel voorbeeld wensch ik toch als toelichting te geven. Indien de technicus voor een of ander doel een project in de vei houding 1 1000 noodig oordeelt, kan de Specialkommissar hem beleefd verzoeken, ten einde papierverspilling te voorkomen, aan de verhouding 1 5000 de voorkeur te willen schenken; hij kan de wijziging gelasten van het tracé van een weg of waterleiding en dat, ofschoon hij nagenoeg niet op een kaart kan lezen, getallen waarden toch maken geen zoodanigen indruk op hem, dat het terrein om zoo te zeggen levend voor hem staat. Op papier is de Sachlandmesser in ieder opzicht het „knechtje" van den Specialkommissar, in de werkelijkheid natuurlijk niet; zelf behoud noopt: „die Specialkommission bin ich", aan zijn slaafje op het papier, in de praktijk eenige ruimte van beweging te laten. De oudere landmeters, die geleerd hadden te geven en te nemen, te schipperen, schikten zich in den toestand zoo goed en zoo kwaad als zulks ging; de jongeren academisch gebildet - wagen hun persoon niet dan bij hooge noodzakelijkheid aan psychologische proeven in de aangegeven richting; wat men hen niet kwalijk kan nemen, doch waardoor bij de Generalkommissionen gebrek aan personeel ontstaat en bij het aanwezige personeel een neiging, om de oude schoenen weg te werpen, zoodra hel een paar nieuwe, die iets beter passen, meent gevonden te hebben. Vooral de Rijnstreek Generalkommission Düsseldorf heeft met dit euvel te kampen, in de kreitz Düren b. v. zijn 28 1 andverleggingen hangende en bovendien vijf gemeenten bereid

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 195