194 het desbetreffende voorstel in te dienen, zoodra de Generalkom- m is si on in staat is, een spoedige behandeling in uitzicht te stellen. Bedoelde Generalkommission bestaat 15 jaar en heelt in dat tijdvak 449537 perceelen verkoppeld en daarvoor toegewezen 123.000 grondstukken, zij bouwde 2936047 strekkende meters weg en normaliseerde 187074 strekkende meters beek; getallen die tot nadenken stemmen, die op het oogenblik in ons land overweging verdienen en die ik daarom hier inlasch. Maar wij dwalen af! Wie m Pruisen tSachlandmesser werd, heett dien werkkring lief en scheidt er noode van en daarom glijdt dezer dagen menige des kundige pen bij onze naburen over het papier, ten einde krachtig op te komen voor de vrijmaking van den geodeet-kultuurteclinicus. De aanleiding daartoe is het op 30 Januari 1901 bij den Pruisischen landdag ingekomen voorstel van den afgevaardigde Herold, waarvan de inhoud luidt: „das Haus der Abgeordneten wolle beschliessen: die Kgl. Staatsregie- rung zu ersucheneine Umgestaltung der Generalkommissionen nach der Bichtung herbeizuführen, dass dein Laienelement bei der Be- schlussfassung in den verschiedenen Instanzen eine angemessene Mit- wirkung zugewiesen und die Zustandigbeit den algemeinen Staats- verwaltungsbehörden gegenüber anderweit geregelt wird, sowie eine Ausbïldung der Generalkommissionen zu Agrargerichten in Enca- gung zu nehmen De vreedzame strijd die aan gene zijde onzer oostelijke grenzen woedt, berust op een alleszins gewettigd gevoel van eigenwaarde. De hoogescholen te Poppelsdorf en te Berlijn hebben in hooge mate bijgedragen tot de ontwikkeling bij onze Duitsche ambtsbroeders, dier zoowel voor den eenling als voor een ge meenschap, onmisbare en tevens toe te juichen eigenschap. Ik hoop dat het voor de Rijkslandbouwschool te Wagenin- gen mag zijn weggelegd, grooter bevestiging te geven aan het door ons reeds verworven recht, om zich te gevoelen in de gunstige be- teekenis van het woord en dat gij zult kunnen besluiten uwe goed keuring te hechten aan de uitbreiding van het programma voor komende in het preadvies van 1891aan de toevoeging dus, van het punt 3. „Kul tuur techniek".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 196