197 waarbij hunne geschiktheid voor hoofdambtenaar kon blijken, om welke reden zij voor het vervolg eene verhooging van duizend gulden in trakte ment moeten derven. Het ontnemen van alle illusies voor verbetering van inkomsten en positie aan dikwijls verdienstelijke ambtenaren, zal ongunstig moeten werken op hun dienstijver. Bij andere dienstvakken vindt men dergelijken toe stand niet. Wordt verder in aanmerking genomen, dat waar terecht steeds hoogere eischen van nauwkeurigheid aan het werk dei landmeters worden gesteld, hunne geschiktheid voor technischen arbeid reeds op 50-jarigen leeftijd begint te verminderen, omdat zij wier arbeid te voren als verdienstelijk werd geapprecieerd hun gezichtsorgaan hebben verbruikt ten behoeve van den Staat, dan zal niet nader betoogd behoeven te worden, dat ernstig moet worden gedacht aan maatregelen, waardoor den voor technisch werk minder geschikt geworden, maar overigens bekwamen landmeter, eene eervolle werkkring worde verzekerd. Toch gelden nog altijd de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 1 Augustus 1828 waarbij de ambtenaren der registratie worden aange wezen om bij voorkeur en met den titel van hypotheekbewaarder te worden belast met het bewaren en het geven van inzage en afschriften van stukken, welke door de landmeters worden vervaardigd, terwijl de schatkist zoude worden gebaat en de billijk geachte grieven zouden kunnen worden weg genomen, wanneer dat Koninklijk Besluit naar behooren en met het oog op de veranderde omstandigheden werd herzien. Het feit dat een herdruk is verschenen van de Instructie voor de Ambtenaren van het kadaster, waarbij zijn weggelaten alle voorschriften betreffende de uitvoering van hermetingen, geeft den Voorzitter aan leiding om voor het geval een tweede deel van bedoelde Instructie, technische voorschriften bevattende, mag worden tegemoet gezien te betoogen, dat het ontwerpen van voorschriften, zullen die aanspraak maken op volledigheid, niet moet worden toevertrouwd aan één ambtenaar, evenmin aan hoofdambtenaren alleen, maar dat daarbij niet moet worden versmaad het licht, hetwelk de ambtenaren, welke in de volle praktijk werkzaam zijn, zoo overvloedig kunnen doen schijnen. Ook wijst spreker er nog op, dat het niet voldoende zal zijn om voorschriften te geven, maar dat er ook zal moeten worden bedacht dat de ambtenaren door eene zorgvuldige opleiding in staat moeten worden gesteld, die te kunnen opvolgen. De Voorzitter verklaart thans de vergadering voor geopend. De notulen der vorige vergadering zijn te vinden in het verslag daarvan opgenomen in het tijdschrift jaargang XVI pag. 157 en v.v., waarnaar wordt verwezen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 199