205 De heer Vruggink geeft hieraan geen gevolg, doch verklaart het met de strekking der motie geheel eens te zijn. De heer Boer wijst er op dat de beantwoording der vraag omtrent het beheer van de hypotheekkantoren uitsluitend mag worden beheerscht door het algemeen belang. Ook in zijne beschouwing Psychologie en Kadasteris daarvan uitgegaan. Dat algemeen belang eischt, dat de per sonen met dat beheer belast, volkomen op de hoogte zijn van hun taak, niet alleen van het hypothecaire maar ook van het kadastrale gedeelte; het eischt verder, dat de verantwoordelijkheid tegenover het publiek voor de ambtsverrichtingen komt ten laste van den staat. Ook het door de staatscommissie herziene 2e boek van het Burgelijk "Wetboek brengt die verantwoordelijkheid op den staat. Zou nu die verbetering in het beheer der hypotheekkantoren worden verkregen door bij voorkeur landmeters te benoemen tot hypotheekbewaarder? Spreker betwijfelt dit. Hij heeft steeds het denkbeeld verdedigd dat die verbetering zou worden bereikt door surnumerairs bij de hypotheken aan te stellen, welke volgens een bepaald plan zoowel voor het hypothecaire als voor het kadastrale gedeelte zouden opgeleid moeten worden. Bij overbrenging van de verantwoorde lijkheid op den staat zou de bestaande regeling der salarissen haar reden van bestaan verliezen en vervangen kunnen worden door eene regeling naar vaste traktementen. Spreker herhaalt, dat bij deze zaak alleen het algemeen belang kan gelden en niet het persoonlijk belang der land meters; dit is steeds bij de bespreking van deze aangelegenheid door spreker vdoropgesteldwaar de heer Vruggink meent, dat de motie zou kunnen leiden tot verdachtmaking van het streven der landmeters, moet hij opmerken, dat er altijd wel een aanleiding tot verdachtmaking te vinden is. De heer van der Veur de motie besprekende, geeft te kennen, dat hij zich kan vereenigen met hetgeen onder 1°. en 2°. is opgenomen het komt spreker echter voor, dat door het laten vervallen van de woor den: «het kadaster moet worden onttrokken aan den invloed van fiscale «ambtenaren en het beheer bij voorkeur door" en door verandering van «gevoerd" in «ingesteld" de motie veel aan zachtheid zou winnen. Het slot van de motie zou dus naar sprekers meening moeten luiden „van oordeel, dat ter bereiking van het doel eene afzonderlijke afdeeling «Kadaster en Hypotheken" aan een der Departementen van Algemeen «Bestuur behoort te worden ingesteld." «van oordeel, dat het wenschelijk is, leiding te geven aan de beweging «in die richting, draagt aan het Bestuur op al 'die maatregelen te nemen, «welke het doel kunnen bevorderen." De heer Col pa gaat voor een groot deel met den vorigenspreker mede en geeft in overweging het slot, van de motie aldus te lezen «van oordeel, dat ter bereiking van dit doel, beheer van het kadaster

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 207