200 »bij voorkeur door eene afzonderlijke afdeeling «Kadaster en Hypotheken» »aan een der Departementen van Algemeen Bestuur wcnschelijk is, «draagt aan het Bestuur op zooveel mogelijk in die richting werkzaam »te zijn." De heer J. T. Hessels verklaart, dat hij instemt met de bedoeling, die ten grondslag ligt. aan de door de vorige beide sprekers voorgestelde wijzigingen, maar toch voldoet z. i. de inkleeding niet. Door dezen spreker wordt voorgesteld het eerste gedeelte van de laatste alinea te lezen: «van oordeel, dat ter bereiking van dit doel het beheer van het kadaster «behoort te worden gevoerd door eene afzonderlijke afdeeling »Kadaster »en Hypotheken". Hierdoor zou het stootende worden weggenomen, terwijl aan het Bestuur carte blanche wordt gelaten ten opzichte van de vraag, of na mislukking van de pogingen om bij Financiën eene afzonderlijke afdeeling te ver krijgen, ook bij andere departementen of takken van dienst daartoe pogingen moeten worden gedaan. De heer Boer heeft na de toelichting door den vorigen spreker van de beteekenis der weglating van de woorden «aan een der Departementen» daartegen geen bezwaar, wil men echter aan het Bestuur carte blanche geven, dan zou men de alinea ook kunnen laten zooals zij nu luidt. Men zegt dan ronduit wal men meent. De heer de Balbian waarschuwt de vergadering tegen een «springen van den hak op den tak» en brengt het volgende in het midden ter motiveering, waarom hij zijne goedkeuring aan de motie zal 'onthouden indien ze ongewijzigd mocht worden in stemming gebracht. De tusschen haakjes geplaatste woorden »en aangevuld in de vergadering van lieden" in het 2e gedeelte van de motie moeten z. i. vervallen. Het oogen- blik namelijk om aan te dringen, ook de opleiding tot Kuituurtechnicus voor toekomstige landmeters van het kadaster in een leerplan op te nemen, acht spreker thans ongunstig gekozen, aangezien de taak der ambtenaren niet moet worden uitgebreid met het oog op den aan de meeste, kadaster kantoren bestaanden »landmeters-nood". Spreker wenscbt krachtig pro paganda te blijven maken voor een kadaster met bewijskracht, eene instelling waarvan volgens hem het nut, na een ruim 18-jarigen strijd door de vereeniging v. K. en L. gevoerd, nu bijna algemeen wordt ingezien. Voorts wenscbt spreker het kadaster, vereenigd met. de hypotheken, als eene afzonderlijk afdeeling te zien ingedeeld bij het departement van Financien en niet zooals het slot der motie luidt »aan een der departe menten van algemeen bestuur.'' De heer Col pa zegt het volgende ter toelichting van zijn amen dement. Het kadaster is eene instelling van veelzijdige strekking. Het kan en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 208