207 mag zich nooit onttrekken aan den invloed van andere instellingen, voor welke het een vraagbaak is. Het is dus onjuist het kadaster te willen onttrekken aan sden invloed van fiscale ambtenaren" en ook onnoodig bij deze motie in het bijzonder de fiscale ambtenaren te noemen als het struikelblok, voor de vervulling der weiischen door de Ver. voor K. en L. gekoesterd. Er zijn toch argumenten genoeg om de wenschelijkheid van eene afzonderlijke afdeeling »Kadaster en Hypotheken" te bepleiten. Eene afzonderlijke afdeeling zal het meest onbevooroordeeld en het minst eenzijdig rekening kunnen houden met aller behoefte. De rnotie wijst reeds op den onverbreekbaren band tusschen kadaster en hypotheken. Zoolang registratie en grondbelasting bestaan, behoort buitendien m. i. de afzonderlijke afdeeling K. en H. bij voorkeur te huis bij het Departe ment van Financiën. Ik wensch er bijzonder den nadruk op te leggen, dat de vergadering bij aanneming der motie (ook na overneming van het amendement) het Bestuur der Vereeniging machtigt invloed uit te oefenen tot verkrijging van eene afzonderlijke afdeeling K. en H. desnoods ook aan een ander Departement. Naar aanleiding daarvan zij het mij vergund eenige opmerkingen te maken. Wellicht geven zij aanleiding tot eene misschien gewenschte gedachten- wisseling. Wanneer ik den algemeenen toestand van het kadaster en van zijne ambtenaren in den tegenwoordigen tijd (bijzondere flnanciëele belangen natuurlijk buiten rekening gelaten) vergelijk bij dien bij het begin van mijne kadastrale loopbaan, dan bespeur ik grooten vooruitgang. De algemeene positie der ambtenaren in de maatschappij is onge twijfeld beter. Wat het kadaster betreft: voor een kadaster met bewijskracht gevoelden de machthebbende autoriteiten tot op dit oogenblik oogenschijnlijk niet veel, maar ik heb het vertrouwen, dat een goed technisch kadaster voor te hermeten gemeenten, waaraan te eeniger tijd bewijskracht toegekend zou kunnen worden doeltreffende inrichting van het kadaster bij hermetingen en daarbij behoorende nieuwe voorschriften tot juiste bijhouding) in een niet al te ver verschiet bereikbaar is zelfs onder het opperbestuur der Registratie. Ofschoon verklaard voorstander van een kadaster met bewijskracht, gevoel ik het meest voor de urgentie van een breken met de ouderwetsche wijze van hermeten. Verzekering van een groot aantal punten, verplichte controlemetingen en bijhouding van hermeten gemeenten in verband met verzekerde vaste punten zijn in de eerste plaats noodzakelijk. Zonder dat is hermeting in ons land groote geldverspilling.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 209