Het opbergen en de bewaring van het kadastrale archief. Toen voor eenige jaren aan het hypotheekkantoor te sHeitogen- bosch de brandvrije kluis werd gemaakt, verheugde mij dit. Ik had vernomen dat zij bestemd was voor bergplaats van hypothecaire stukken en verwachtte stellig, dat ook de minuutplans, de hulpkaarten en het veldwerk zouden deelen in de goede zorgen van bewaring. Ik had gezien welke fraaie kasten aan de bureaux der controleurs van het kadaster verstrekt waren voor de opberging van de weinig belangrijke schattingskaarten en dorst mij dus nauwelijks een denk beeld vormen van de weloverlegde, doelmatige wijze van opbergen, die aan de minuutplans de kadastrale standaardstukken zou ten deel vallen, te meer wijl ik al heel tevreden zou zijn geweest, indien aan de bewaringen tot opberging van de minuut plans in kasten van dezelfde soort ware overgegaan. De toekomst leerde helaas andersde brandkluis werd gevuld met ongetwijfeld gewichtige documenten al zijn het voor een zeer groot gedeelte slechts duplicaten doch de standaardstukken der hypotheekkantoren bleven in rustige rust, op de niet brandvrije kamers, binnen het bereik van wie hen maar grijpen wil. Zij bleven opgeborgen in portefuilles met dikwerf doorgezakte wanden, het heeft dus allen schijn, dat men hen langzaam maar zeker tot ondergang wil doemen. Meen niet lezer dat ik overdrijf, met overtuiging herhaal ik: „Zij schijnen tot ondergang gedoemd"-, de nevenstaande reproductie eener fotografische opneming van een minuutplan, men versta mij wel, niet van een veldplan, doch van een minuutplan, levert van mijn beweren het sprekend bewijs. Duidelijk zichtbaar zijn de groote gaten en scheuren, de schaduwlijn 0ver het midden van het beeld stelt de vouw voor, ontstaan door het dubbel liggen van het blad.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 214