214 Rest nog de opberging van het veldwerk. Ik stem toe, dat wij het vroeger veldwerk raadplegende dikwijls niet vinden wat wij gaarne wenschten, maar dat daargelaten zal toch een ieder met mij eens zijn, dat het veldwerk tot de gewichtigste kadastrale bescheiden behoort en hoe wordt het opgeborgen? In portefuilles slordig bijeengestopt, lijkt het met zijn gescheurde, door het gebruik afgeknabbelde kanten, wel het overblijfsel van een gerecht van een gestoorden rattenmaaltijd. Waarlijk! een koopman stelt meer prijs op de blanco reke ningen, die bij voor enkele guldens met duizend stuks te gelijk koopt; deze worden netjes in kartonnen doozen bewaard. Op sommige rijkskantoren wordt zelfs gewoon schrijfpapier, keurig gesorteerd, in gelijksoortige omhulsels voor het gebruik gereed gehouden. Het kostbare veldwerk echter, dat gebezigd wordt bij de ver vaardiging der bijbladen, dat men raadpleegt bij het opmaken der hulpkaarten en dat onschatbare diensten bewijst bij het verrichten van grensuitzettingen, dat kortom in tallooze opzichten van het hoogste belang is, verkeert in den meest ontredderden toestand. Ieder jaar wordt de materieele toestand der kadastrale archieven slechter. Zij staan dagelijks aan het gevaar bloot van vernietiging door brand, wat een verlies van tonnen gouds voor den Staat zou tengevolge hebben, een verlies dat, treft genoemd onheil te eeniger tijd een onzer kantoren, door de ambtenaren niet zou kunnen worden afgewend, zelfs niet, indien zij al hun krachten inspanden om te voldoen aan den plicht hen opgelegd bij art. 16 I. K. laatste lid, bij hun uiterste pogen om te redden, wat onder die omstandig heid nog te redden valt. Ik geloof dat het op den weg ligt van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde om met kracht te wijzen op het gevaar, zoowel van materieelen achteruitgang als van brand en ik hoop, dat het Bestuur onzer Vereeniging in dezen zijn invloed zal willen aanwenden ter plaatse waar het meent, dat zulks gewenscht is. Ongetwijfeld zouden de leden onzer Vereeniging, die allen het gewicht der in onze archieven opgenomen bescheiden beseffen, indien zij op een onzer jaarlijksche bijeenkomsten werd voorgesteld, met algemeene stemmen een motie van den volgenden inhoud aannemen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 216