217 In ongeveer alle Duitsche Staten bestaat eene wettelijke regeling, die het mogelijk maakt in dit opzicht tot betere toestanden te geraken. Onder toezicht van daartoe aangewezen regeerings-organen kan, op verzoek van de eigenaars van een grooter of kleiner opper vlak, door deskundigen eene nieuwe indeeling van perceelen worden ontworpen en uitgevoerd, na goedkeuring door de belanghebbenden. Het behandelde complex van gronden, bestaande uit verschillende perceelen van een aantal eigenaars, wordt daarbij beschouwd als een enkel groot perceel, hetwelk onder de oude eigenaars opnieuw wordt verdeeld in verhouding van ieders waardeaandeel in het geheel. Bij deze verdeeling wordt in de eerste plaats rekening gehouden met het belang der eigenaars, tevens wordt de verdeeling zooveel mogelijk dienstbaar gemaakt aan het algemeen belang en bovendien worden bij die gelegenheid de noodige nieuwe werken (wegen, waterleidingen, bruggen, duikers) uitgevoerd, noodig om het complex in zijn nieuwe verdeeling zoo productief mogelijk te doen zijn. De wettelijke regeling maakt het mogelijk de nieuwe indeeling tot stand te brengen ook indien eene minderheid van belangen de uitvoering van den overigens als algemeen nuttig erkenden maatregel wenscht tegen te houden. Daar de nieuwe indeeling zoodanig geschiedt dat ieder eigenaar zooveel mogelijk terug krijgt een oppervlakte in groote en waarde gelijk aan die welke hij aanvankelijk bezat en van gelijke geaardheid en kwaliteit, voldoet deze regeling in Duitschland zeer goed en is het aantal aanvragen daar steeds toenemend. Jaarlijks worden duizenden hectaren op nieuw ingedeeld en op deze wijze gebrekkige land- bouwtoestanden belangrijk verbeterd. Met de belangen van hypo theekhouders en van allen die eenig zakelijk recht hebben op goederen behoorende tot het verleggingscomplex, wordt behoorlijk rekening gehouden. Ook in Engeland bestaat eene wettelijke regeling om tot betere indeeling te geraken, die aan de daar bestaande mis standen grootendeels een eind heeft gemaakt. De Commissie „Ontginning" uit het Nederlandsch Landbouw- Cornité houdt zich met de vraag bezig of het mogelijk en wenschelijk zoude zijn, nok in Nederland een dergelijke wettelijke regeling in te voeren. Ten einde de wenschelijkheid te kunnen beoordeelen, dient de Commissie zich allereerst rekenschap te geven van den omvang, dien het euvel in Nederland heeft. Ofschoon reeds over een aantal gegevens beschikkende, veroorlooft zij zich Uwe mede-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 219