«Traktementen van iüi/'&sklerken bij bewaarders van hypotheken en het kadaster werkzaam, ïrpro Memorie". Waarschijnlijk worden dus de Rijksklerken betaald uit den post onder s vermeld: maar dan heeft de voorgestelde verhooging ook wel ten deze betrekking op de Rijksklerken. Daarom wensch ik den Minister thans te vragen of hij zijn invloed zou willen aanwenden, dat althans die verhooging aan de onderscheiden kler ken die op de kadaster- en hypotheekkantoren werkzaam zijn, individueel gelijkelijk ten goede komen. Dan heb ik verder van den Minister gehoord, indien ik hem goed heb verstaan, dat een regeling naar dienstjaren voor die Rijksklerken niet mogelijk zou zijn. De heer Pierson, Minister van Financiën-. De gewone klerken. De heer van der Zwaag: Ik heb dan ook namens de iïp&sklerken die regeling gevraagd en dus herhaal ik mijn vraag aan den Minister, of hij dan althans bereid is om een dergelijke regeling voor de By&skler- ken in te voeren. Ik meen dat daardoor een zuivere toestand zal ont staan. Dat er twee soorten van klerken zijn, acht ik ook minder goed, maar misschien eischt het belang van den dienst dit; hierover kan ik niet meepraten. Ik eindig dus maar met het uitspreken van de hoop, dat de Minister mij nu beter begrepen zal hebben en bereid zal bevonden wor den om aan Rijksklerken toe te staan wat door hen gevraagd wordt. De heer Pierson, Minister van Financiën: Den heer van der Zwaag kan ik gemakkelijk inlichtingen geven op zijn vragen. De zaak bij den kadastralen dienst op de hypotheekkantoren is zoo geregeld: de Rijksklerken komen direct ten laste van het Rijk, hun bezoldiging wordt direct door het Rijk betaald; de andere klerken komen ook ten laste van het Rijk, maar indirect. De hypotheekbewaar ders krijgen voor hen een toelage, die zij geheel voor klerkenloonen moe ten aanwenden. Wat nu den Memoriepost betreft, vanwaar gesproken is, die slaat op iets anders, die slaat op het hypotheekwerk. De Rijkskler ken voor het hypotheekwerk komen niet ten laste van het Rijk; het Rijk betaalt ze wel, maar de hypotheekbewaarders geven het geld terug. Daar om zijn deze klerkenloonen voor Memorie uitgetrokken. De zaak ik erken het, is eenigszins ingewikkeld, maar dat komt daarvan, dat de toestand van de hypotheekbewaarders eenigszins ingewikkeld is. De hypotheek bewaarder heeft allerlei werk te verrichten, kadastraal en hypotheekwerk, en voor het een en voor het ander staat hij niet in dezelfde positie. 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 28