De opleiding tot Geodeet-Kuituurtechnicus aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen. J) Reeds op de schoolbanken werd ons onderwezen dat de land bouw een der voornaamste bronnen onzer volkswelvaart is, onder den invloed van 's levens praktijk, werd deze in onze jeugd opgedane wetenschap ons op rijperen leeftijd een diep gevoelde overtuiging. De rechtszekerheid van den grondeigendom is een onmisbare factor voor den bloei van het landbouwbedrijf, de ondernemings geest van den landbouwer wordt aangewakkerd en komt tot volle ontwikkeling, mede door het besef van de onaantastbaarheid der door hem uitgeoefende rechten. Het is de plicht van den Staat deze rechtszekerheid te verschaffen, dat besef op te wekken en zorg te dragen, dat wie vertrouwen stelde in zijne instellingen nimmer bedrogen uitkomt. Bij het in werking treden van ons Burgerlijk Wetboek, op den len October 1838, werd het thans bestaande hypothecair-kadastrale stelsel ingevoerd, en daarmede door de Nederlandsche Regeering de eerste en tot nog toe de laatste poging gedaan, om in dit opzicht aan hare roeping te beantwoorden. Door dezen maatregel heeft de Staat de belanghebbenden en zich zelf, gedurende ettelijke decenniën, te goeder trouw op een dwaalspoor gebracht omtrent de technische waarde van ons kadaster, en zonder van veel belangstelling blijk te geven zag de Regeering het lijdelijk aan, hoe de voor een vijftiental jaren opgerichte Ver- eeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, vanaf het oogenblik harer geboorte, onafgebroken verbetering van de rechtszekerheid van den grondeigendom, door middel van verbetering van het kadaster, nastreefde. Overgedrukt uit het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij. Jrg. 1900, Aflevering 6.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 3