45 zicht op een zeer kleine kans om op hoogen leeftijd, als de tijd om te profiteeren voorbij is, aan te zitten aan de vetpotten van Egypte. Onze trouwe lezers kennen onze meening omtrent de bestaande regeling van het ambt van hypotheekbewaarder en wij laten aan hen met een gerust geweten de beslissing over of er bij ons iets anders dan de zucht om het algemeen belang te dienen, voorzat, bij het voorstellen eener andere regeling (zie o. a. dit Tijdschr. vin, blz. 119, 120.) De meening wint steeds meer veld dat de bestaande regeling, waarbij eene Staatsinstelling met risico en baten in exploitatie wordt gegeven aan een enkelen ambtenaar, in strijd is met de moderne begrippen omtrent de taak van den Staat. De eerstkomende hervorming of wijziging van ons hypotheekstelsel zal ongetwijfeld worden aangegrepen om de verantwoordelijkheid tegenover het publiek voor werkzaamheden aan het hypotheek-kadasterkantoor of voor inlichtingen uit de openbare bescheiden aldaar, over te brengen op den Staat, zooals dan ook wordt voorgesteld door de Staats commissie voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek (zie ontwerp 2e boek, art. 473.) Een natuurlijk gevolg hiervan zal zijn dat ook de voor die verrichtingen geheven retributies, de zg. salarissen, in de schatkist zullen vloeien, wat op een belangrijke bate uit dezen tak van Staatsdienst zal neerkomen, zelfs al worden aan de toekomstige bewaarders vrij hooge traktementen toegekend. Aanwending der hierdoor bespaarde gelden voor eene krachtige voortzetting der hermetingen werd door ons indertijd aanbevolen als een der middelen om, desnoods zonder verhooging der Staats- begrooting, tot de vernieuwing van het kadaster te geraken. Andere voordeelen van een dergelijke regeling zullen zijn, dat men voor de toekomstige hoofden van hypotheek-kadasterkantoren eene behoor lijke opleiding kan instellen, de adspirant-bewaarders aan een examen kan onderwerpen, dat de nieuwe bewaarders, berekend voor hun taak, hun werkkring overzien met ruimen blik, geen diep en weten schappelijk onderzoek schuwen van de juridische en economische vraagpunten, welke er mee verband houden, niet behoeven te vreezen dat het voorstellen van hervormingen hunne eigen belangen zal schaden. L) Eveneens zal dan een einde gemaakt zijn aan den b Men zou meenen dat eene bestudecring van het Torrens-stelsel in de eerste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 45