CIRCULAIRE AAN DE LANDMETERS VAN HET KADASTER. Ambtgenooten De Commissie Ontginning" van het Nederlandsch Landbomv-Comité doet; door onze tusschenkomst, een beroep op uwe medewerking ten einde te helpen bevorderen het groote landhuishoudkundige belang gelegen in landverlegging, waarbij de werkkring van den landmeter in de toekomst zeer nauw betrokken zal zijn. De moeilijk te overschatten voordeelen van landverlegging zijn u bekend (Zie o.a. Tijdschr. v. K. en L. I, bl. 7 a 10; VI, bl. 181 a 195, XIV, bh 117 a 128, XV, bh 197 a 204). De bezwaren van den huidigen toestand in vele streken worden door genoemde com missie op bl. 1 van haar rapport n°. 159 „Maatregelen tot het ver krijgen van beter afgeronde eigendommenin enkele woorden als volgt vermeld: Eene ernstige belemmering voor de rationeele ontwikkeling van menig landbouwbedrijf en eene aanleiding tot belangrijke winstderving voor den landbouwer is de zeer verspreide ligging van zijn eigendom. Bovendien zijn de perceelen dikwijls van zoodanigen vorm of van zoo geringe afmeting dat een voordeelig bedrijf daarop niet mogelijk is. Door de verspreide ligging der perceelen wordt veel tijd verloren zoo dikwijls een of ander op den akker moet geschieden; de uitvoering van verbeteringswerken, bevloeiing, drainage wordt er door bemoeilijkt, hetzij doordat de terreinen te gering van afmeting zijn, hetzij doordat aan- of afvoerkanalen door gronden van derden moeten worden geleid; de vorm der perceelen is dikwijls zeer ongunstig voor het gebruik van landbouw werktuigen, zoodat de eigenaar niet als bij aaneengesloten terreinen vorm en afmeting der perceelen zoodanig kan vaststellen als hem het voordeeligst voorkomt; het toezicht op de werkzaamheden wordt bemoeilijkt; door toegangs- en uitwegen wordt veel terrein verloren en de beschikbare uit weg is dikwijls ongunstig gelegen; er zijn veel afscheidingen noodig die kosten veroorzaken in aanleg en onderhoud en die een deel van het terrein onbruikbaar makenbij kleine perceelen is dit deel naar evenredigheid veel aanzienlijker dan bij groote; een groot aantal perceelen beeft een groot aantal belendende eigenaren en geeft daardoor toenemende aanleiding l) Deze circulaire is dezer dagen aan alle landmeters van het kadaster verzonden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 51