52 tot geschillen, maatregelen tot het verdelgen van ongedierte of het uit roeien van onkruid en plantenziekten kunnen er zeer door bemoeilijkt worden, daar slechts een enkele eigenaar het nemen van dergelijke maat regelen behoeft na te laten om de pogingen van velen onvruchtbaar te maken. De zeer verspreide ligging der aan een zelfden eigenaar behoorende perceelen die in vele landen tot klachten aanleiding geeft, bereikte ook in Nederland eene groote hoogte. Omtrent de ongunstige ligging, vorm en afmeting van vele perceelen geven een aantal bladen der kadastrale plans een duidelijk beeld. Het ligt voor de hand dat voor opheffing van de hierbedoelde bezwaren door landverlegging, het meest in aanmerking komerrde in den loop der eeuwen steeds meer verbrokkelde bezittingen op zand- en hooge kleigronden en de in smalle perceeltjes verdeelde heiden der oude marken, terwijl, voorloopig althans, buiten beschou wing kunnen blijven de polders, waar de meestal minder kleine eigendommen door slooten zijn afgescheiden. Genoemde Commissie nu wenscht te verkrijgen a. een overzicht van de streken, gemeenten of buurten, voor welke landverlegging een zegen zou kunnen zijn; b. een opgaaf van enkele gemeenten of gedeelten van gemeenten, die als voorbeelden zouden kunnen dienen om het groote belang der landverlegging in het oog te doen springen. Daartoe zullen bij voorkeur in aanmerking komen streken, waar het grondbezit niet alleen sterk versnipperd is, en ieder eigenaar vele verspreid liggende perceelen heeft, maar waar tevens de aard en de vrucht baarheid van den bodem en het op dien bodem uitgeoefende bedrijf geen groote verschillen, geen veelvuldige afwisselingen aanbieden, zoodat landverlegging tegelijk een groot voordeel en gemakkelijk uitvoerbaar zou zijn. De Commissie meent dat voor de samenstelling van het over zicht, sub a. bedoeld, van veel gewicht kunnen zijn inlichtingen verstrekt door landmeters van het kadaster, waarvan velen door langdurig verblijf aan hetzelfde kantoor eene groote locale kennis hebben verkregen, en hoopt dat deze inlichtingen van dien aard zullen zijn, dat zij daarin tevens aanwijzingen zal vinden voor eene keuze van voorbeelden onder sub b. bedoeld. Daartoe zal het gewenscht zijn voor elke, in het overzicht op te nemen streek of buurt, mededeelingen te doen omtrent een of meer der volgende onderwerpen:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 52