RECHTELOOSHEID VAN AMBTENAREN, i) De Vereeniging van Leeraren aan de Middelbare Scholen te Amsterdam heeft het volgende schrijven verzonden «Aan alle Ambtenaren van Rijk, Provincie en Gemeente in Nederland.» Meer dan een halve eeuw geleden werd door Thorbecke reeds betoogd dat het dringend noodig was den rechtstoestand van den ambte naar te regelen. Sinds dien tijd hebben staatslieden en rechtsgeleerden dit dikwijls herhaald. Bij de behandeling van de pensioenwet sprak Roëll onomwonden van de «volslagen rechteloosheid, waarin de ambte naren in ons land staan tegenover de over hen gestelde autoriteiten», en Mr. E. Fokker schreef in 4897. «de ambtenaren in Nederland leven niet in een rechtstaat, maar zijn aan de genade der regeering overgeleverd.» Dat die rechteloosheid nog steeds voortduurt, komt voornamelijk doordat de belanghebbenden al dien tijd van de zaak geen of weinig werk hebben gemaakkt. Blijkbaar vond men in de praktijk den toestand zoo erg niet, maar als men bedenkt, dat er toch wel slachtoffers gemaakt worden en dat willekeur altijd mogelijk is, dan zal geen ambtenaar over zijne rechtspositie gerust kunnen zijn. De Nederlandsche Juristenvereeniging was, vier jaar geleden, bijna eenstemmig van oordeel, dat bij de ambtenaren van den Staat (en zijne onderdeelen) «de toepassing van tuchtmiddelen, van ongevraagde over- plaating en ontslag, alleen moest kunnen geschieden overeenkomstig den uitslag van een behoorlijken rechtsgang.» Vooral tegen ongemotiveerd ontslag moet de ambtenaar voldoende gewaarborgd zijn, en dat hiervoor wel een regeling te maken is, bewijst het voorbeeld van Duitschland, waar een ambtenaar tegen zijn wil slechts ontslagen kan worden na een procedure. Zal de Kamer, die in Juni a. s. moet verkozen worden, den ambtenaren zulk een regeling verschaffen. Dit is niet waarschijnlijk, als de belang hebbenden er niet op aandringen. Met dien aandrang zou een aanvang gemaakt kunnen worden, door aan eiken candidaat in elk district te vragen 1°. of hij meent, dat het wenschelijk is den rechtstoestand der ambte naren te regelen; Handelsblad 15 April 1901.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 57