5 Deze mededeelingen lieten wij aan ons eigenlijk onderwerp voor afgaan ten einde in herinnering te brengen, dat de ingenomenheid met het stelsel waarmede de Staat gemeend heeft zich van zijn plicht, der bescherming van de rechten der grondeigenaars, te kunnen kwijten, niet onverdeeld is. De Regèering dacht in den loop der jaren, afgezien van algemeene toezeggingen, aan geen verbetering van de grondslagen der eenmaal ingevoerde instelling, het behoeft dus geen bevreemding te wekken, dat dat groote lichaam zich evenmin bekommerde om de opleiding der voor de toepassing van het stelsel onmisbare technische ambte naren: „de landmeters". De Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde schroomde niet ook dit onderwerp aan de orde te stellen, toen door eene vraag door den Heer H. P. de Haan in de op 19 November 1890 te Amsterdam gehouden Algemeene Vergadering tot het Bestuur gericht, bleek, hoezeer deze gewichtige aangelegenheid den leden levendig belang inboezemde. x) Omtrent den werkkring van den landmeter werd door den Heer de Haan destijds gezegd: „dat hij belangrijk genoemd mag worden, wat in hooger mate „nog het geval zal zijn, indien de toekomst datgene oplevert, waar naar velen onzer streven, verbetering van de grondslagen van „het kadaster." Als uitkomst der gehouden beraadslaging vereenigde de Verga dering zich met het voorstel van haren Voorzitter: „de benoeming eener Commissie van preadvies". Het verslag dezer Commissie, samengesteld uit de HH. E. Bar en- broek, H. P. de Haan en M. de Vos, is opgenomen in den VIIen Jrg. van het Tijdschrift voor K. en L. blz. 149187. Met eenige aanhalingen uit dat lijvige en goed verzorgde stuk willen wij trachten, een ons vreemden kring van lezers eenig begrip te geven van het standpunt in die dagen door de V. v. K. en L. ingenomen. Na enkele opmerkingen ter inleiding brengt de Commissie in herrinnering „Een groot gedeelte der kadastrale plans, ongeveer een zesde 9 Tijdschrift voor K. en L. Jrg. VI. (1890), blz. 254.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 5