Nieuwe Geodetische en Kultuurtechnische Literatuur. H. Zondervan. Allgemeine Kartenkunde. Ein Abriss ihrer Geschichte und ihrer Methoden. Mit 32 Figuren im Text und auf 5 Tafeln. Leipzig 1901. Druck und Verlag von B. G. Teubner. Preis f 3; Van de hand van den heer Zondervan, verscheen in 1898 bij den uitgever J. M. N. Kapteijn te Leiden: Proeve eener Algemeene Kartografie'', op welk boek Dr. A. Bludau, in het „geographische Zeitschrift Bd. 5", de aandacht zijner landgenooten vestigde. Dr. Bludau zegt van het werk, dat: „die deutsche Litteratur nichts Gleiches entgegenstellen kann"; hierin vond de heer Teubner aanleiding, aan onzen landgenoot te verzoeken, tot de uitgave eener Duitsche bewerking te willen overgaan. J. Hann. Prof. Dr. Lehrbuch der Meteorologie. Mit mehreren Tafeln in Lichtdruck, verschiedenen Karten, sowie zahlreichen Abbil- dungen im Text. Lieferung I, II, und III, Leipzig 1901Chr. Herm. Tauchnitz, Königsstrasse 7. Het werk zal in ongeveer 8 afleveringen a 3 Mk. compleet zijn de uitgever verzekert, het geheele manuscript is reeds in zijn bezit, dat de afleveringen snel op elkander zullen volgen. F. W. Diinkelberg. Prof. Dr. Die Technik der Beinigung stadtischer und industrielier Abwasser durch Berieselung und Filtration. Braunschweig. 1900. De heer J. de Koning bespreekt deze verhandeling in het weekblad „de Ingenieur" van 23 Februari 1901 N°. 8. In de 108 en 109 „Grundlehren der Kulturtechnik, Dr. Ch. August Vogler, wordt eenige aandacht gevraagd voor: „das Riesel- wasser der grossen Stad te'' en „die Berieselung mit sladtischem Kanalwasser." Met afbeeldingen komt als voorbeeld in het leerboek voor, het bevloeiingsgebied „Bürknersfelde" bij Berlijn; de aldaar aangelegde bevloeiing wordt door den nestor der Duitsche kuituur technici, onder aanvoering van bewijsgronden, onjuist genoemd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 64