67 Wie ééne hoeve (x) bezat, had recht op één aandeel, sors, elders Loosgut geheetenbij versterf werden de hoeven gesplitst in halve-, merendeels- en achtendeels hoeven, welke splitsing ook werd toegepast op de aandeelen. Toen onder den invloed van verschillende oorzaken de periodieke verdeeling langzamerhand werd nagelaten, behield ieder de akkers hem bij de laatste toewijzing ten deel gevallen. Na den oogst werden de bouwlanden weer gemeenschappelijk beweid; dit overblijfsel van het oude markverband bestaat nog heden ten dage op Ameland, waar het onder den naam van vrijgangbekend is. De weidegronden bleven in onverdeeld bezit, met nog andere van oudsher in onverdeelden eigendom bezeten gronden, als: heiden, bosschen, enz. vormen zij de marken van het heden, waarvan de verdeeling is bevorderd bij de Wet van 10 Mei 1886 Sthld. No. 104. De markgronden zijn te onderscheiden in drie soorten: a. marken, waarin het markerecht is verbonden aan den eigen dom van grond; h. marken, waarin het markerecht is verbonden aan ingezetenschap; c. marken, waarin de algemeene grond in een zeker aantal deelen is verdeeld. Elk van deze drie soorten marken is op het eiland Ameland met zijn vier dorpen: Ho Hum, Ball um, Nes, en Buren vertegen woordigd. Het recht in de mark: „de Buitenweiden van Hollum en Ballum" is verbonden aan den grond; het recht tot de Bureweide is ver bonden aan het ingezetenschap van het dorp Buren, terwijl er bovendien nog 86 grazingen (2) op die weide bestaan, afkomstig van het indertijd verdwenen Oerd- en Oldhuijs; de Gemeene weide van Nes, Leije grazingen, is in een zeker aantal 126 aan deelen, grazingen, gesplitst. In de mark van Hollum en Ballum is het niet moeilijk het Germaansch type terug te vinden; daarin liggen twee dorpen, Hollum en Ballum, beiden omgeven door bouw- en hooilanden de Het woord «hoeve» doet hier dienst als eenheidsbenaming, er mag dus niet gedacht worden aan een landbouwerswoning met bijbehoorende bedrijfs gebouwen. 0 Grazing is het recht om één volbeest of twee halfbeesten te jagen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 69