6 „gedeelte van het geheele Rijk, moet volgens officieele mededeeling „der Regeering door hermeting worden vernieuwd. „In verband met de noodzakelijkheid om tot deze vernieuwing „over te gaan is in 1888 door de Regeering besloten een nieuwe „secondaire driehoeksmeting te doen uitvoeren. „Hiertoe is op de begrooting voor 1889 eene som van 10.000 „gebracht als subsidie aan de Rijks-Commissie voor Graadmeting „en Waterpassing. „In de toelichting van dezen post staat vermeld: dat het kadaster „op andere grondslagen behoort te rustenwaaronder in de eerste plaats eene nauwkeurige driehoeksmeting over het geheele Rijk is te begrijpen De commissie van preadvies besluit hieruit volkomen terecht: „Zal nu het kadaster van deze mate van nauwkeurigheid werkelijk „de vruchten plukken, zoo moet de voortzetting van het net, in driehoeksnetten van lageren rang en de parcellaire meting, met „eene overeenstemmende nauwkeurigheid worden uitgevoerd," en eindigt hare conclusie met de niet tegen te spreken waarheid: hiertoe is boven alles noodzakelijk, dat het personeel voor zijn taak voldoende is gevormd Dan vervolgt de Commissie: „dat voor dit doel andere eischen moeten worden gesteld dan „tot heden het geval was, behoeft slechts weinig toelichting." „De bestaande opleiding" toch geeft geen waarborg dat de „ambtenaren geheel voor hun dienstwerk berekend zijn. „Dat dit ook van regeeringswege erkend wordt, blijkt b.v. uit „eene ministerieele missive waarbij is medegedeeld: „het verslag „van den indruk, die het examen voor landmeter van het kadaster, „den 29en Juli 1878 en volgende dagen gehouden, op de Commissie „van examen heeft gemaakt." Het gedeelte van het verslag dat na deze aanhalingen volgt, bevat een verdere gedetailleerde beschouwing der negatieve op leiding; op leemte na leemte wordt gewezen, onder vergelijking van den toestand hier te lande tegen dien in Pruisen. Het „programma van kundigheden voor landmeter van het kadaster" in het preadvies voorgesteld na de algemeene beschou- 9 Wij cursiveeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 6