72 vorderen van de verdeeling bezit ieder markgenoot de bevoegdheid. Het is een gerechtelijke markverdeeling waaraan wij onze aan dacht zullen wijden, want, bij vonnis van den 20on Februari 1896 werd door Arrondissements-rechtbank te Leeuwarden gelastdat de groote weide gelegen onder de dorpen Hollurn en Ballum op Ameland, en genaamd de Buitenweiden van de dorpen Hollurn en Ballum, welke weide tot grensscheiding heeft ten oosten de Slink, ten noorden en westen 's Rijksduinen en ten zuiden de Wadden, zal worden verdeeld". De krachtens art. 9 der Wet (l) bij het vonnis benoemde rechter commissaris benoemde op zijne beurt, ingevolge hetzelfde art., tot commissieledenvier markgenooten en één niet markgenoot, en bij ordonnantie van den 27en April 1896 n° 403 tot landmeter: ondergeteekende, aan wien den 20en Mei d. a. v. machtiging tot het aannemen der benoeming werd verleend. De artt. 11 en 12 der Wet schrijven voor het houden eener bijeenkomst onder voorzitterschap van den rechter-commissaris, bijgestaan door den griffier der rechtbank, in het bijzijn der op grond van art. 9 benoemde commissie. Op deze bijeenkomst kunnen belanghebbenden, hetzij als mark genooten, hetzij wegens de uitoefening van eenig zakelijk recht, hetzij wegens een huurovereenkomst verschijnen en hunne opgaven doen; van hen, wier rechten niet zijn betwist, wordt dan een voorloopige lijst samengesteld. Deze lijst ligt met het procesverbaal der gehouden zitting ge durende vier weken in afschrift ter visie op de gemeente-secretarie, na welk tijdsverloop wederom eene zitting wordt gehouden, waarop ieder belanghebbende alsnog bevoegd is zijne rechten te doen kennen en het recht van anderen te betwisten. Een afschrift der nader aangevulde en gewijzigde lijst en van het procesverbaal liggen wederom gedurende vier weken ter inzageieder belanghebbende kan gedurende dien tijd in verzet komen bij de rechtbank. Loopt alles zonder verzet af, dan wordt krachtens art. 17 de lijst door den rechter-commissaris gesloten en onderteekend en wordt niemand dan die daarin als zoodanig vermeld staat, als rechthebbende erkend. Steeds wordt bedoeld de Wet van 10 Mei 1886.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 74