73 Daarmede is dan de grondslag verkregen waarop het verdeelings- gebouw kan worden opgetrokken. Op uitnoodiging van den rechter-commissaris zijn bovenvermelde zittingen, evenals alle andere bijeenkomsten, steeds door mij bij gewoond. In de artt. 1117, waarvan wij een overzicht gaven, wordt de landmeter niet genoemd onder de personen, wier tegenwoordigheid verplichtend of gewenscht is; de rechter-commissaris was echter van oordeel, en o. i. terecht, dat de landmeter door zijn werkkring bekend geworden met de rechten en gebruiken der streek, en dus tot het verstrekken van inlichtingen in staat, ten eerste om die reden niet mocht worden voorbij gegaan; en ten tweede, ten behoeve der op te maken verdeeling reeds op de zittingen kennis moest nemen van alle opgaven en mededeelingen, die door de belanghebbenden zouden worden verstrekt, in plaats van later, enkel en alleen uit de lijst en de proces-verbalen. Deze lijst, opgemaakt op grond van de artt. 1317 der Wet, wees uit, dat tot de markgronden gerechtigd waren de eigenaren der achtendeelen gelegen in de binnenweidenin ieder dorp waren 576 achtendeelen gerechtigd, in totaal telde men dus 1152 aandeelen, in bezit bij 232 rechthebbenden. Voor ieder achtenaeel kon vrij één volbeest worden gejaagd. Schapen, en wel hoogstens 200, mochten alleen worden gehouden te Ballum, mits blijvende binnen bepaalde limietlijnen en 2 schapen op 1 achtendeel rekenende; gedurende den winter mochten de schapen blijven doorloopen. De ingezetenen van het dorp Nes, de hoofdplaats van Ameland, waren gerechtigd tot het doen weiden van vee op de markgronden, tegen betaling van f 2.— weidegeld, per volbeest en per jaar. Op het oogenblik der aangifte waren er gemiddeld 'sjaars 90 stuks volbeesten. Ook de ingezetenen der dorpen Hollum en Ballum die geen achtendeelen bezaten, waren gerechtigd tot het doen weiden van vee, voor het eerste volbeest werd door hen f 2.en voor ieder volbeest meer f 0.75 vergoed; was de ingezetene veehouder, f1) Een volbeest koe, paard of rier. Een halfbeest hokkeling of enter. Op Ameland is jagen synoniem met weiden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 75