74 tevens aandeelhouder, dan werd voor ieder volbeest dat hij meer joeg dan hij aandeelen bezat, ook door hem het laatstgenoemde bedrag als retributie betaald. Het grazingsrecht het recht tot het doen weiden van vee was niet splitsbaar van den binnengrond; een eigenaar mocht zijn achtendeelen niet verhuren of verkoopen en het grazingsrecht aan zich houden of omgekeerd. Over al deze rechten bestond geen verschileen hoofdkwestie, al jaren tusschen beide dorpen bestaande, was echter: „of de zoogenaamde ommelanden als zoodanigof alleen als ingezetenen gerechtigd waren". Zij werd beslist in laatstgemelden zin; zonder de tusschenkomst der rechtbank in te roepen hebben de belanghebbenden er zich bij neergelegd. Recapituleeren wij onze opsomming van rechten, dan blijkt, dat voor de verdeeling der buitenweiden rekening moet worden gehouden 1°. met de 1152 achtendeelen binnenland, als volle eigenaren; 2°. met het recht van het dorp Nes, om 90 volbeesten te weiden tegen f 2.per stuk, vertegenwoordigende naar 4 °/o gekapitali seerd een bedrag van f 4500 als bezwaard ingezetenrecht 3° met de rechten der dorpen Hollum en Ballum, welke rechten in somma voor ieder dorp gelijk waren en bedroegenhet weiderecht voor 140 volbeesten, verminderd met een bedrag van f 3390,75, zijnde het naar 4 °/o gekapitaliseerd weidegeld. Het plan van verdeeling der markgronden wordt ingevolge art, 18 der Markenwet opgemaakt door den rechter-commissaris, onder voorlichting van de commissie in art. 9 der wet vermeld, of deze althans daartoe opgeroepen zijnde, bijgestaan door den landmeter. Met het woord „plan" bedoelt de wet niet een kaart, doch een schriftelijk ontwerp, dat als algemeene leiddraad dienst zal doen bij de uitvoering der verschillende werkzaamheden die tot het eind doel, de scheiding der gemeenschap voeren. Het plan van verdeeling der gemeene weiden van Hollum en Ballum Zie Art. 24 der Wet. „Ommelanden als zoodanig", w. z. of men recht had omdat men bezitter was van ommeland, welk recht dan als bij de achtendeelen verbonden zou wezen aan den grond, of dat men joeg in de hoedanigheid van ingezetene, afgescheiden van het al of niet bezit van ommeland.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 76