75 bevatte oorspronkelijk 31 artikelen later werd er nog een aan vullingsartikel aan toegevoegd en is onderteekend door den rechter-commissaris, de vijf commissieleden en den landmeter. In zijn geheel luidt het stuk als volgt: 1. Langs den zuidkant van de markgronden wordt een strook grond, breed 50 meter, afgenomen, teneinde daarop door het waterschap „de Grieën" een zeedijk te doen leggen en langs dien dijk eene ringsloot te doen graven. Deze strook grond blijft dus buiten de verdeeling en zal aan genoemd waterschap overgaan; op welke wijze zal nader beslist worden. 2. Ten openbaren dienst blijven of worden bestemd de navolgende wegen en waterleidingen: a. de hoofdweg van Nes over Ballum naar Hollum, met de slooten aan weerskanten van dien weg, b. van uit Hollum twee strandwegen, één van 10 meter breedte en de andere van 8 meter breedte, naar het noorderstrand met de slooten aan weerskanten, elk ter breedte van 1 meter, c. van uit Hollum een reeweg naar de reede op de Wadden ter breedte van 9 meter met de slooten aan weerskanten van dien weg, elk ter breedte van 21/a meter, d. van uit Ballum één strandweg naar het noorderstrand ter breedte van 9. Meter, met de slooten aan weerskanten ter breedte elk van l1/2 meter, e. van uit Ballum een reeweg naar de reede op de Wadden ter breedte van 8 meter, f. de dorpswegen door Hollum en Ballum op de thans be staande breedten. 3. De wegen en waterleidingen, vermeld onder 2, zullen in eigendom aan de gemeente Ameland overgaan, nader te beslissen op welke wijze. 4. Overigens worden door de markgronden de landwegen en de waterlossingen getraceerd en zoo noodig gemaakt, volgens de daarvan door den heer Dijkstra opgemaakte kaart, 5. De landwegen en de waterlossingen vermeld onder 4, zullen in eigendom aan het waterschap „de Grieën" overgaan, evenals de strook grond vermeld onder 1, benevens de dabben i1) en de dijken Dobben, d.z. vijvers, in de algemeene weide gegraven kuilen 30 tot 40 meter in diameter ter opvanging van drinkwater voor het vee. Ook in de binnenweiden komen zij voor.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 77