77 de andere slinken zullen niet gedempt worden maar vallen in de verdeeling. 16. Het aandeel van het dorp Nes wordt vastgesteld als volgt. Dit dorp wordt gerekend volgens de lijst van rechthebbenden een weiderecht voor 90 volbeesten te hebben. Hierbij moet echter in mindering worden gebracht het gekapitaliseerd bedrag van het weidegeld a twee gulden per volbeest, dus van 180 en wel tegen den penning 25 of a 4 °/o, te weten f 4500. Dit moet alzoo worden afgetrokken van het getaxeerd bedrag van 90 aandeelen, zooals dat blijken zal als de geheele mark geschat is en van het overblijvende moet volgens art. 24 der Wet L/s gedeelte aan het dorp Nes toe bedeeld worden. 17. Het aan het dorp Nes toe te deelen deel zal genomen worden van de gronden, liggende onmiddellijk bewesten de slink. 18. De kleigrond en de zandgrond der markgronden zullen afzonderlijk verdeeld worden, (x) 19. De markgenooten wonende te Hollum, Ba Hum of Nes zullen zooveel mogelijk krijgen een in de nabijheid van hunne woonplaats liggend aandeel. De grenzen van de dorpen zullen nader door den rechter-commissaris worden vastgesteld. 20. De daar wonende eigenaren van één achtendeel, zullen zoo veel mogelijk hun aandeel krijgen het naastliggende in de nabijheid van hunne woonplaats. (2) 21. Ieder markgenoot zal zijn aandeel in zandgrond en in klei grond, zooveel mogelijk in éénen kavel liggende, krijgen. 22. De kavels zullen worden aangeduid en afgescheiden door plaatsing van steenen op de grensscheidingen. 23. De kavels zullen zooveel mogelijk een regelmatigen vorm hebben. 24. Voor zooveel de gemeente Ameland reeds nu de openbare wegen en waterlossingen onderhoudt, schijnt geene vergoeding naar art. 21 der Wet behoeven te worden toegekend. Voor de overige zal die vergoeding bestaan in het gekapitaliseerd bedrag van dat onderhoud, berekend tegen den penning 25 (dus tegen 4°/o). 25. Met in achtneming van het bepaalde onder 19 zullen de aandeelen van de eigenaren der meeste achtendeelen, toegewezen worden van af Dus als 't ware twee verdeelingen, Eene tegemoetkoming tegenover de kleine eigenaren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 79