78 de verste punten en zoo naar verhouding dichter bij elks woonplaats. Eigenaren van gelijk aantal achtendeelen worden daarbij gerang schikt naar de alphabetische volgorde hunner eigennamen. Bij gelijknamigheid wordt de leeftijd beslissend voor de volgorde. 26 Daarna zal de verkaveling worden vastgesteld door den rechter-commissaris art. 23 der wet en ter inzage worden gelegd volgens art. 25 der Wet. 27. Daarna zal de rechter-commissaris de bezwaren van belang hebbenden aanhooren op de bijeenkomst volgens art. 25 en kan men van kavels ruilen volgens art. 26 der Wet. Bij gebreke van overeenstemming zal de rechter-commissaris partijen verwijzen naar de rechtbank, waarna bij wijziging de verkaveling weder ter visie gelegd wordt volgens art. 27 der Wet. 28. Vervolgens wordt de project-verdeeling uitgewerkt door den heer Dijkstra, met uitzetting der grenzen op het terrein en toe passing bij het kadaster. 29. De akte van scheiding zal daarna worden opgemaakt. 30 De weidegelden, van de markgronden afkomstig, worden van af 1896 later verantwoord. 31. In de'akte van scheiding zullen zoo noodig servituten worden gevestigd van weg, uitweg of overweg, of voetpad. Het aanvullingsartikel bepaalt: dat zij, die in meerdere dorpen achtendeelen in eigendom hebben, het hun toekomende deel zullen toegedeeld krijgen in de nabijheid hunner woonplaats, tenzij zij hun wensch te kennen geven, om toedeeling te krijgen daar, waar hunne verschillende achtendeelen liggen, terwijl de markgenooten die buiten het eiland wonen, het hun toekomende van de mark krijgen toegedeeld daar, waar hunne achtendeelen liggen. Een en ander voor zoover zulks doenlijk blijkt: Het eerste werk te velde bestond in de verdeeling van het terrein, ter lengte van circa twee uur gaans, in groote schattingssblokken. Deze arbeid werd uitgevoerd door de commissie, in overleg met den landmeter. Vier hoofdklassen werden aangenomen, in de eerste klasse vielen de kleigronden, in de tweede klasse de beste zand gronden, in derde klasse de tusschensoortgronden en in de vierde klasse de minstwaardige grondstukken, als stuifgronden en duintjes. De schattingsgrenzen werden door houten palen op het terrein aangeduid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 80