80 voldaan; de weg loopende om de bestaande binnen weiden der dorpen moest, wijl zij de oude grenzen volgde, slingerend worden. Bedenkt men nu verder dat de hoogte van het terrein zeer afwisselend is, en er onder de slinken, die het in tallooze kronke lingen doorsnijden, voorkomen, die bij hun ontstaan een lialveri meter, en bij hunne uitmonding 70 tot 100 meter breed zijn, dan zal men beseffen, dat zich bij het ontwerpen van het wegennet en bij het uitzetten van dat net op het terrein, uit den aard der zaak zeer eigenaardige bezwaren opdeden; dat bij deze werkzaamheden niet te nauwgezet kon worden te werk gegaan. Voor wegbreedte buiten de slooten werd genomen: voor bedrijfs- wegen 5, voor hoofdwegen 6 meter; terwijl de wegen, bestemd voor den openbaren dienst, de afmetingen verkregen vermeld onder 2 in het verdeelingsplan. Het behoeft geen nader betoog, dat zonder waterpassing moeilijk aan het le lid en bezwaarlijk aan het 3e lid van art. 19 der Wet uitvoering zou kunnen worden gegeven. De inhoud van het le lid deelden wij reeds mede, het 3e lid luidt: „een afschrift der kaart met een beschrijving, behelzende de breedte en diepte der waterleidingen, wordt door den rechter commissaris ter goedkeuring toegezonden aan het bestuur der ge meente of gemeenten, waarin de markgronden gelegen zijn." Het totaal aantal palen voor de uitzetting der schattingssgrenzen en der wegen gebruikt, bedroeg 330, dit getal vermeerderde later nog met die geplaatst voor de afscheiding der strook, waarop de zeedijk om de markgronden zou komen te liggen, voor den aanleg van welken dijk door een bevoegd deskundige, een ontwerp was opgemaakt. Behalve de kaart voormeld, bedoeld bij art. 19 der Wet, zijn nog noodig kaarten, voorstellende de mark met hare begrenzingen, de schattingssblokken, het net van wegen en waterleidingen en de verder op het terrein voorkomende bijzonderheden als, in dit gevalde drinkdobben en „last not least" de slinken met hunne vertakkingen. „Het vervaardigen van eene kaart der markgronden is een nood zakelijk kwaad." Waarschijnlijk zal hiermede wel bedoeld zijn, dat het vervaardigen eener kaart veel geld en veel tijd kost. (l) Vergelijk: Onxe marken, aead. proefschrift door A. J. M. J. van Wijnbergen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 82